Şekerbank

Dünya Kadın Çiftçiler Günü ve Dünya Gıda Günü Menderes’te Çoşkuyla Kutlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dünya Kadın Çiftçiler Günü ve Dünya Gıda Günü Menderes’te Çoşkuyla Kutlandı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü ve Dünya Gıda günü nedeniyle Menderes Kaymakamlığı, Menderes Belediyesi, Menderes Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Ziraat Odası Başkanlığı ile ortak bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe kadın üreticilerin yanı sıra Menderes Kaymakamı Ahmet Ufuk Hasçakal, Belediye Başkanı Bülent Soylu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Hüseyin Akbaş, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Engin Altunoğlu, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürleri çalışanları, Menderes Ziraat Odası Başkanı Kadir Telli, İlçe İdare Amirleri ve köy muhtarları katıldı

Dünya Kadın Çiftçiler Günü ve Dünya Gıda günü nedeniyle Menderes Kaymakamlığı, Menderes Belediyesi, Menderes Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Ziraat Odası Başkanlığı ile ortak bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe kadın üreticilerin yanı sıra Menderes Kaymakamı Ahmet Ufuk Hasçakal, Belediye Başkanı Bülent Soylu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Hüseyin Akbaş, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Engin Altunoğlu, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürleri çalışanları, Menderes Ziraat Odası Başkanı Kadir Telli, İlçe İdare Amirleri ve köy muhtarları katıldı.

Hasçakal; Derdiniz derdimizdir

Açılışta konuşan Menderes Kaymakamı Ahmet Ufuk Hasçakal, ‘Ülkemizde kadın olmanın zorlukları var. Çiftçi olmanın da zorlukları var. Ama çiftçi kadın olmak gerçekten çok zor’ dedi ve etkinlikteki amacın özellikle çiftçi kadınların emeklerinin hatırlanması ve hatırlatılması olduğunu söyledi.

Hasçakal çiftçi kadınlara hitaben: ‘Derdiniz derdimizdir, ihtiyacınız ihtiyacımızdır, probleminiz problemimizdir, sevinciniz sevincimizdir. Buradaki amacımız Menderes’in var olan potansiyelini daha öne çıkarıp sevincimizi çoğaltmaktır. Buradaki bu etkinlik, yapmayı düşündüğümüz işlerin bir başlangıcıdır. Bundan sonra pek çok şey yapacağız. Yeter ki birlik ve beraberlik içerisinde olalım’ dedi ve etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Soylu; Bir Çiftçi Kadının Oğlu Olarak Buradayım

Belediye Başkanı Bülent Soylu sözlerine başlarken bir belediye başkanı olmaktan ziyade tütün işleyen bir çiftçi kadının oğlu olarak etkinlikte bulunduğunu söyledi ve ‘çiftçi kadınların yaşamlarının zorluğunu gerçekten çok iyi biliyorum’ diye konuştu. Soylu; ‘Evin bütün işlerini kadınlara bırakarak kahvede tembelce oturan üreticilere sesleniyorum. O evin asıl reisi kadındır’ dedi. Kadının toplumun her kesiminde önünün açılması gerektiğini ifade eden Soylu, ‘Kadınlarımızın her zaman yanında olacağız. Durmayacağız, durdurmayacağız, durduranların karşısında dimdik duracağız’ diye konuştu.

Altunoğlu: Kadınlar Tarımın Olmazsa Olmazlarındandır

Gıda Tarım ve Hayvancılık Menderes İlçe Müdürü Engin Altunoğlu; dünya istatistiklerinde kırsalda yaşayan kadının hep ev hanımı olarak değerlendirilmesine rağmen, kadınların aynı zamanda dünyada tarımsal iş gücünün yüzde 40’lık bir kısmını karşıladığını ifade ederken, Türkiye’de bu oranın p’lere kadar çıktığını vurguladı. Altunoğlu,‘kadın, güvenilir gıdanın ve muhafazasının olmazsa olmazlarındandır dedik ve böyle bir etkinlik düzenledik. Destek veren herkese teşekkür ediyorum’ diye konuştu

Ziraat Odası Başkanı Kadir Telli konuşmasında Menderes tarımının başarılı olmasının altında yatan en önemli etkenin kadın çiftçiler olduğunu söyledi.

Etkinlikte kadın çiftçilere yönelik bir de bilgi yarışması düzenledi. Heyecan içinde geçen yarışmanın çekişmeli finalinde kazanan, Görece Köyü’nden Özlem Kan oldu. Çamönü Köyü’nden Rabia Baş ikinciliği alırken Tekeli Köyü’nden Sedef Kıyak üçüncü oldu. Yarışmada dereceye giren 1, 2 ve 3 üncüye altın, değeri toplam 1.000 TL olan Menderes F1 Şampiyon salatalık tohumu, 1 inciye 2 kişilik konaklama tatili ile bütün yarışmacılara hediye paketi, buzağı yemi ile Denizbank eğitim setinden oluşan hediyeler verildi .

Dünya Dünya Günü Etkinliği Kapsamında ise; Menderes Stadı önünde kurulan stantlarda ise ilçede üretimde bulunan gıda, hayvansal ve bitkisel işletmeler ile önemli yerel ürünlere ait ürünler serginlenerek vatandaşlara ikramlarda bulunuldu. İlçenin ve bölgenin önemli ürünleri olan Gümüldür ve Özdere Mandarini, Efemçukuru ve Çatalca üzümleri, Çamönü Mahallesinde yetiştirilen sebzeler, kesme çiçekler ile bölge arıcılarının ürünleri sergilenerek tanıtımı yapılmıştır.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
PATETES EKİM ALANLARI ARTIYORÖnceki Haber

PATETES EKİM ALANLARI ARTIYOR

Kivi'de Hasat Uyarısı...!Sonraki Haber

Kivi'de Hasat Uyarısı...!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar