Şekerbank

Devlet Destekliyor, Gençler Üretiyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Devlet Destekliyor, Gençler Üretiyor
Tofidass

Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesi Kovalı Mahallesi'nde yaşayan Oğuz Çiçek isimli çiftçi, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın "Genç Çiftçi Projesi" kapsamında 2016 yılında sağlanan destekle örtü altında turfanda domates, hıyar ve yeşil soğan üreterek ilçedeki gençlere örnek oluyor.

Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında 18- 40 yaş arasındaki gençlerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesine ilişkin yapılan hibe desteği ile örtü altı yetiştiriciliği yapan Oğuz Çiçek'e ait sera, Kayseri İl Tarım Orman  Müdürü  Mustafa Şahin ve Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Mesut Erer tarafından ziyaret edildi.

Genç çiftçi desteğinden yararlanarak kendi üretim alanlarını kuran 26 yaşındaki Oğuz Çiçek; "Yüksekokulun Organik Tarım Bölümünden mezun olduktan sonra Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında uygulanan Genç Çiftçi Projesine başvurdum. Bakanlığın destekleriyle ailemin de ikamet ettiği Kovalı Mahallesinde sera kurarak üretime başladım. Domates, hıyar ve yeşillik üreterek karlı bir iş yaptığımı gördükten sonra, üretimi artırmak amacıyla sera alanımı yaklaşık 3 kat artırarak, 2700 m2 ye çıkarttım. Ürettiğim ürünlerin pazarlanmasında sıkıntı yaşamadım. Genç arkadaşlarımın Tarım ve Orman Bakanlığının vermiş olduğu destekleri yakından takip etmelerini tavsiye ediyorum" dedi.

Serayı gezerek bir süre genç çiftçiden bilgi alan İl Müdürü Mustafa Şahin; "Ülkemizdeki kırsal nüfusun gittikçe yaşlandığı ve gençlerin kentlere göç ettiği bilinmektedir. Gençler tarım sektöründe başarılı olamayacaklarına inandıkları ve kentte daha iyi bir yaşam bekledikleri için kırdan kente göç etmektedirler. Ancak bu çoğu zaman gençlerin beklediği gibi olmamaktadır. Kırsal alanda yaşayan gençlerimizin tarımı gelir getirici bir uğraş olarak görmeleri de oldukça önemlidir. Bakanlığımızın, gençlerimizin aktif olarak tarımın içerisinde yer alması amacıyla vermiş olduğu desteklerin başarılı örneklerini çok sık görmekteyiz. Bizler her alanda olduğu gibi tarımda da gençlerimizin başarılı olacağını biliyor ve tarımın geleceğinin genç çiftçilerimizin ellerinde olduğuna inanıyoruz" dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tarım Ormanın geleceği zirvesi 15 Ekim’de İzmir’de gerçekleştirilecekÖnceki Haber

Tarım Ormanın geleceği zirvesi 15 Ekim’d...

Beyşehir ‘de dünya gıda günü "büyütelim, besleyelim; hep birlikte sürdürelim” teması ile kutlanacakSonraki Haber

Beyşehir ‘de dünya gıda günü "büyütelim,...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar