Şekerbank

Denizli’de Şeftali Hasadı Başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Denizli’de Şeftali Hasadı Başladı
Denizli'nin Pamukkale ilçesinde, bahçelerdeki ağaçlarda yetiştirilen şeftaliler de hasat başladı.
Tofidass

Denizli'nin Pamukkale ilçesinde, bahçelerdeki ağaçlarda yetiştirilen şeftaliler de hasat başladı.

İklim özellikleri sayesinde başta kekik, nar ve ayva olmak üzere çok sayıda tıbbi aromatik bitki ve meyve yetiştiriciliği yapılan ilçede üretilen şeftaliler hasat edilmeye başlandı.

Pamukkale İlçesi Irlıganlı Mahallesinde başlayan şeftali hasadına Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri ve üretici Mevlüt ERARSLAN katıldı.

Türkiye’deki şeftali üretiminin %11,80’i Denizli’de üretilmektedir. Denizli şeftali üretiminde Türkiye’de 4.sırada, Ege Bölgesinde 1.sırada yer almaktadır. 2022 yılında Denizli’de 27.490 dekar alanda 94 bin 503 ton şeftali üretimi gerçekleşti.

Şeftali yetiştiriciliği; uygun iklim, arazi, toprak yapısına göre ağırlıklı olarak Çivril, Honaz ve Pamukkale ilçelerinde yapılmaktadır. Pamukkale ilçesi Irlıganlı mahallesinde 716 dekar alanda şeftali ve nektarin yetiştiriciliği yapılmakta olup İlçede kurulan soğuk hava depolarının etkisiyle şeftali ve nektarin üretimi artış göstermektedir. Bölgenin iklim ve toprak yapısı şeftali üretimine uygun klimatik özellik taşıdığından bölgede yetiştirilen ürünler ihracat kalitesindedir.

Pamukkale ilçesinde Sweet Lady, Caldesi 85, Venüs, Extrem Red nektarin çeşitleri ağırlıklı olarak yetiştirilmekte olup, bunun yanısıra Extrem 314, Plus Plus, Extrem Jully şeftali çeşitleri de yetiştirilmektedir.

Sabah erken saatlerde toplanan şeftaliler yapılan işlemlerin ardından tek kullanımlık kasalara sıralanıyor.

Pamukkale ilçesinde hem üretim hem de ihracat yapan Mevlüt ERARSLAN, üretilen Şeftalinin hangi aşamalardan geçtiğinden bahsederek Sabah erken saatlerde toplanan şeftalilerin yapılan işlemlerin ardından tek kullanımlık kasalara sıralandığından, yapılan hasadın şeftalinin türüne göre değiştiğinden ve ayrıca ürünün  özelliklerinden bahsederek; “Şu an bahçede bulunan ürünün cinsi Plus Plus, yol ve  raf ömrü en yüksek ürünlerden biri. Sert ve aroması çok iyi. Bu şekilde depoda 45 gün kalabiliyor. Buradan toplanan şeftaliler başta AB ülkeleri olmak üzere Romanya, Ukrayna, Rusya, Belarus, KKTC, Dubai, S.Arabistan ve Katar’a ihraç edilmektedir.” dedi.

Eylül ayının 5 ile 10 gibi başlayan şeftali hasadının eylül ayı sonuna kadar devam etmesi bekleniyor.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gülçubuk: Gıdayı insan hakkı olarak ele almalıyızÖnceki Haber

Gülçubuk: Gıdayı insan hakkı olarak ele...

Mazottan alınan vergi desteğin %70’ine denk geliyorSonraki Haber

Mazottan alınan vergi desteğin %70’ine d...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar