Şekerbank

Delice’ye Delice’den Bağ Fidanı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Delice’ye Delice’den Bağ Fidanı

Delice ilçesin başta olmak üzere Kırıkkale genelinde bağcılığın geliştirilmesi ve ile uygun çeşitlerin ıslahı amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından başlatılan 2 proje kapsamında faaliyetler devam ediyor. İl ve İlçe Müdürlüğü tarafından İl Özel İdaresi ve Bakanlık bütçelerinden kullanılan kaynaklar ile hazırlanan “BAĞCILIĞIN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ” ve “DELİCE FİDAN ÜRETİM TESİSİ” projeleri kapsamında bağ fidanı dağıtımı düzenlenen törenle yapıldı.

Kırıkkale Valisi M. İlker HAKTANKAÇMAZ, Delice Kaymakamı Nevzat KARKACI, Delice Belediye Başkanı Turgut ÖZDEM, Delice Üzüm Yetiştiricileri Birliği Başkanı Adem ÖNCER’in katılımları ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sırrı YILMAZ ile Delice İlçe Müdürü Veli ÖZ’ün ev sahipliğinde düzenlenen törene çok sayıda çiftçide katıldı.

Tören de bir konuşma yapan Vali M. İlker HAKTANKAÇMAZ; Bu projelerin, koç dağıtımı projesinde güzel bir örneği sergilenen kamu ve vatandaş işbirliğinin devamı konusunda güzel bir örnek teşkil ettiği konusuna vurgu yaptı. Konuşmasında vatandaşlarımızın konuya olan ilgi ve heyecanını takdir ettiğini ve bu ilginin mutlaka daha önemli başarıları getireceği mesajını verdi.

Tören de bir konuşma yapan İl Müdürü Sırrı YILMAZ; "Planlanan iki proje ile ilk etapta ilimize uyum problemi olmayan üzüm çeşidi ile verimin arttırılması ve çeşit ıslahının sağlanmasının amaçlandığını, devam eden süreçte hayata geçecek ikinci proje olan bağ fidanı üretim tesisi kurulumu ile de bu konuda öncelikle kendi ihtiyacını karşılayan, devamında da ülkemiz geneline hizmet verebilecek bir üretim tesisi oluşturmayı amaçladıklarını belirtti.

“BAĞCILIĞIN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ” kapsamında İl Özel İdaresi bütçesinden tahsis edilen 81 bin TL ve üreticilerimizden alınan fidan başına 1 TL’lik katkı payı ile oluşturulan bütçe kullanılmıştır. İlimize ait çeşit olan Hasandede Asma çeşidinden temin edilen aşı kalemlerinin, Tokat Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Enstitüsü tarafından Amerikan asma anacına aşılanması sonucunda elde edilen 20 bin asma fidanı ilimize getirilmiştir. %72 oranında İl Özel İdaresi bütçesine % 28 oranında vatandaş katkısı şeklinde gerçekleşen proje ile elde edilen fidanlardan 14 bin adedi Delice ilçemizdeki üreticilerimize, geriye kalan 6 bin adedi ise ilimiz genelindeki üreticilerimize dağıtılmıştır.

Elde edilen başarının devamlılığı ve İlimiz de istihdama katkı sağlanabilmesi adına, İlimiz koşullarına uygun bir şekilde geliştirilmiş asma fidanlarının ilerleyen süreçte kendi üretim tesisimizde üretilebilmesi için ise “DELİCE FİDAN ÜRETİM TESİSİ” projesi hayat geçirilmiştir. Bu amaçla İlçe Müdürlüğümüz tarafında hazırlanan proje ile Bakanlığımızdan temin edilen 85 bin TL’lik bütçe ile Delice Belediyesinin tesis kurulumu için Delice Üzüm Üreticileri Birliğine tahsis ettiği 2 dekarlık arazi üzerine kurulacak olan Fidan Üretim Tesisi ile elde edilen uyumlu çeşidin devamlılığı sağlanacaktır." dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çivril İlçesinde İvesi Koç Dağıtımı YapıldıÖnceki Haber

Çivril İlçesinde İvesi Koç Dağıtımı Yapı...

Pakistan’da Arıcılara DestekSonraki Haber

Pakistan’da Arıcılara Destek

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar