Şekerbank

Çeltik yanıklığına karşı İHA kullanılabilecek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çeltik yanıklığına karşı İHA kullanılabilecek
Tofidass

İnsansız Hava Aracı (İha-Dron) Sistemlerinin Bitki Koruma Ürünü Uygulamalarında Kullanılması

Ülkemizde insansız hava aracı sistemlerinin (İHA) bitki koruma ürünü (BKÜ) uygulamalarında kullanılması "İnsansız Hava Aracı Sistemlerinin Zirai Mücadele Kapsamında Bitki Koruma Ürünü Uygulamalarında Kullanılmasına İlişkin Yönerge" hükümlerine göre yürütülüyor.

İHA Sistemlerinin BKÜ Uygulamalarında kullanılmasına yönelik çeltikte çeltik yanıklığı hastalığı ile ilgili ‘Standart İlaç Deneme Metodları’ çalışmaları tamamlanmış ve bu çalışmalar Tarım ve Orman Bakanlığınca oluşturulan Kimyasalları Havadan Uygulama, Takip ve Denetim Kurulu tarafından uygun bulundu. Buna göre, sadece çeltik yanıklığı hastalığına karşı İHA sistemleri ile BKÜ uygulaması yapılabilecek.

Konu ile ilgili açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam; “İlimizde çeltik yanıklığı hastalığına karşı yapılacak İHA sistemleri ile BKÜ uygulamalarında öncelikle İl Müdürlüğümüzden izin alınması gerekmektedir. Şimdiye kadar İl Müdürlüğümüze izin almak için hiçbir başvuru olmamıştır. İzinsiz yapılacak olan İHA sistemleri ile BKÜ uygulamaları için İl Müdürlüğümüzce izin almayan kişi ve kuruluşlara idari ve hukuki yaptırımlar uygulanacaktır.  

Çeltik yanıklığı hastalığına karşı İHA sistemleri ile BKÜ uygulamalarında Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından ruhsatlandırılmış ve ruhsat süresi devam eden İHA’lar kullanılmalıdır. Uygulama yapacak kişilerin, İHA sistemlerine ilişkin mevzuat kapsamında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından elektronik ortamda oluşturulan kayıt sistemine kaydolması ve bunu belgelendirmesi gerekmektedir. Bu kişilerin aynı zamanda BKÜ Uygulama Belgesi sahibi olmamaları durumunda, uygulamada BKÜ Uygulama Belgesi Sahibi bir kişinin de bulunması gerekmektedir.

Çeltik yanıklığı hastalığı dışında, İHA Sistemleri ile BKÜ Uygulamasına hiçbir şekilde izin verilmeyecek; aksi durum tespit edilmesi halinde, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında çıkarılan Zirai Mücadele Alet ve Makineleri Hakkında Yönetmelik ve Sivil Havacılık Alanındaki Mevzuatta belirtilen hükümlere göre yaptırım uygulanacaktır” dedi.

 

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kayseri Şeker’in 68. Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı YapıldıÖnceki Haber

Kayseri Şeker’in 68. Olağan Mali Genel K...

Bakan Yumaklı: “TMO Tüm Zamanların En Yüksek Alım Rekoruna Ulaştı”Sonraki Haber

Bakan Yumaklı: “TMO Tüm Zamanların En Yü...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar