Büyükşehir’den çiftçilere böcek ilacı desteği

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Büyükşehir’den çiftçilere böcek ilacı desteği

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından 5 mahalledeki 3 bin 558 dekarlık alanda çayır tırtılının ayçiçeğinde zarara sebep olması nedeniyle çiftçilere böcek ilacı desteği verildi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin ağır maliyetler karşısında zorlanan üreticiler için başlattığı atıl durumdaki tarım arazilerinin üretime kazandırılması projesi ve hasat desteği gibi birçok alanda çalışmalar devam ederken, ürünlerin korunmasına yönelik destek çalışmaları da devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi ve Tepebaşı Ziraat Odası işbirliği ile yapılan çalışma kapsamında çayır tırtılı zararlısına karşı etkin mücadele için çiftçilere böcek ilacı desteği sağlandı.

İlaç dağıtımına Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Sibel Benek, Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, belediye görevlileri ve çiftçiler katıldı.

Konuyla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Sibel Benek, “Temmuz ayının ilk haftalarında, Eskişehir'de bazı bölgelerde görülen çayır tırtılı zararlısının ayçiçeğinde tahribata sebep olduğu ve çiftçimizin bu durumdan olumsuz etkilendiği gözlemlenmiştir. Konu ile ilgili çalışma ve araştırmalarda bulunan Tepebaşı Ziraat Odası, en fazla zararın Beyazaltın mahallesinde yaşandığını, bununla birlikte Kozlubel, Kızılcaören, Yakakayı ve Yukarıkartal mahallelerinde de ayçiçeği bitkisinde zarar görüldüğünü tespit ettiğini bildirmiştir. Bu kapsamda Tepebaşı Ziraat Odası ile işbirliği yapılarak, bu bölgelerde ayçiçeği yetiştiren çiftçilerin, zarara uğrayan 3558 dekarlık arazisinde çayır tırtılı ile mücadele edebilmeleri için, Deltamethrin etken maddeli 200 litre İnsektisit (böcek ilacı) dağıtılmıştır. Bu çalışma kapsamında Beyazaltın’da 18, Kozlubel’de 10, Yukarıkartal’da 8, Kızılcaören’de 2 ve Yakakayı’da 1 çiftçiye olmak üzere 39 çiftçiye destek olunmuştur” dedi.

Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan da Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçilere yönelik verdiği desteğin çok önemli olduğunu belirterek, “Çayır tırtılı zararlısına karşı böcek ilacı desteği çok yerinde olmuştur. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve emeği geçenlere teşekkür ederim” diye konuştu.

Verilen destek nedeniyle Başkan Büyükerşen’e teşekkür eden çiftçiler de, “Ürünlerimizde görülen çayır tırtılı zararlısına karşı verdiğimiz mücadelede bize destek olan Başkanımız Yılmaz Büyükerşen’e çok teşekkür ederiz” dediler.

 

 

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Böcek, çiftçi kartı projesini tanıtacakÖnceki Haber

Başkan Böcek, çiftçi kartı projesini tan...

Çanta ve Gümüşyakalı üreticilere tohumluk arpa desteğiSonraki Haber

Çanta ve Gümüşyakalı üreticilere tohumlu...

Haber Yorumları

 • Nazmi Oruç20-08-2022 13:38

  Çok kuvvetli öldürücü etkisi olan bu ilacın kullanana ve çevreye zarar vermemesi için belediye yetkilisinin kullanma talimatını kutu-kutu dağıttığı çiftçilere bir uygulamayla göstermesi çok faydalı olurdu. İlmi, teknik ve uygulamaya ait bu konuda kamu kaynağı kullanılırken 1994 yılında kurulmuş Eskişehir Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bl. ilgili akademisyeni(entomolog),Eskişehir Geçit Kuşağı Araştırma Enst. , ve İl Tarım ve Orman Md.den konunun ilgisi ziraat mühendislerinin katkıda bulunmaları çok isabetli olurdu. İlgi ve bilgi paylaşıldıkça büyür ve bu olayda da şarttır.

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar