Şekerbank

Bursa 'Tarımla Engellerimizi Aşıyoruz Projesi' İle Rol Model Olacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bursa 'Tarımla Engellerimizi Aşıyoruz Projesi' İle Rol Model Olacak
Tofidass

​'Tarımla Engellerimizi Aşıyoruz Projesi' Kapsamında Bursa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun YILDIZ ile Röportaj Gerçekleştirdik.

'Tarımla Engellerimizi Aşıyoruz Projesi'  hayata geçti ve çok başarılı bir şekilde ilerliyor, bu projenin amacı nedir?

Engellilerimiz ülkemizde ve dünyada eğitim, sağlık, örgütlenme, sosyal güvenlik ve karar alma mekanizmasında diğer vatandaşlarımıza oranla dezavantajlı durumda olup, hassas gruplar içerisinde yer almaktadır. Bu proje ile Bursa ilinde engelli vatandaşlarımıza tarım alanında uygulamalı mesleki eğitimi verilerek rehabilitasyonları amaçlanmıştır. Böylece bir başkasının fiziksel ve ekonomik desteğine bağımlılıklarının azalmasına ve hayattaki farkındalıklarının arttırılmasına katkıda bulunulacaktır.

Projenin yürütülmesinde iş birliği yapılan kurumlar kimlerdir?

Bursa İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğünün koordinatörlüğünde yürütülen projede Bursa Büyükşehir Belediyesi/Tarım A.Ş. Bursa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Tarım Kredi Kooperatifleri Balıkesir Bölge Müdürlüğü, Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bursa Engelliler Federasyonu ile işbirliği sağlanmıştır.

Proje Neden Önemli?

Eğitim sürecinin ardından kursiyer olan engelli vatandaşlarımızın tarım ile rehabilite edilmelerinin sağlanması, hastaların onaylanma ve takdir görme ihtiyaçlarının karşılanarak yaşam kaliteleri ve refahlarının arttırılması öngörülmektedir. Böylece kendilerini faydalı görme oranlarının artması planlanmaktadır. Ayrıca proje kapsamında yapılacak olan tarımsal üretim sırasında diğer insanlar ile kuracakları iletişim de sosyalleşme ihtiyaçlarını karşılamak yönünde önemli bir adım olacaktır.

Bu proje ile ilimiz rol model olacak ve diğer illerde de projenin uygulanabilirliği söz konusu olarak, ülke çapına yayılacaktır. Toprakla buluşarak kendini mutlu hisseden engelli vatandaşlarımız toplumda diğer vatandaşlardan ayrı tutulmadıklarını düşünecekler ve kendilerini değerli hissederek olumlu bir yansıma söz konusu olacaktır. Devletimize güvenleri tazelenecektir. İlerleyen yıllarda bu tarz projelerin içinde yer almak isteyeceklerdir. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşların bu tarz projelerinde veya istihdamında engelli vatandaşlarımızın kendileriyle ilgili açılan bir pozisyonda çalışma istekleri oluşacaktır. Kurumu yapılacak olan sera ise her zaman engelli vatandaşlarımıza açık olacağından, ilerleyen dönemlerde farklı gruplardaki daha fazla sayıda engelli vatandaşa ulaşım sağlanacaktır. Böylece projenin sürdürülebilirliği sağlanmış olacaktır.

Proje ile ilgili teknik bilgi verebilir misiniz?

Hamidiye Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından 100 m2 lik tarımsal alan, proje de kullanılmak için engelli vatandaşlarımıza tahsis edilmiştir. Bu alanlarda sebze üretimi yapılarak engelli vatandaşlarımızın rehabilitasyonu planlanmaktadır. Ayrıca projemizde 320 m2 alanda bir sera kurulumu yapılmıştır. Engelliler haftası dolayısıyla 'Tarımla Engellerimizi Aşıyoruz Projesi' sera açılış töreni açılışı paydaşların katılımı ile gerçekleşti.

 Bu kapsamda 400 adet domates fidesi, 250 adet hıyar ve 300 adet biber fidesi dikimi İl Müdürlüğümüz teknik personeli gözetiminde bizzat engelli vatandaşlarımız tarafından yapılmıştır.

Eğitimler 8 ay boyunca, haftanın 1 günü (Çarşamba), 09:00-12:00 saatleri arasında Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde uygulanmaktadır. Proje kapsamında 20 adet engelli vatandaşımızın bilgilendirilmesi ve rehabilitasyonu çalışması planlanmıştır.

İl müdürü Hacı Dursun YILDIZ,daha sonra  proje gönüllüleriyle seraları gezdi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sakin Şehir Lavanta Bahçesine DönecekÖnceki Haber

Sakin Şehir Lavanta Bahçesine Dönecek

Çinliler Türk Lezzetlerini İthal Etmek İstiyorSonraki Haber

Çinliler Türk Lezzetlerini İthal Etmek İ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar