Şekerbank

Bolu’da FAO Projesi Kapsamında Belirlenen Arazilerden Numune Alındı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bolu’da FAO Projesi Kapsamında Belirlenen Arazilerden Numune Alındı
Tofidass

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde Bolu’da yürütülen “Ekosistem Odaklı Gıda Üretiminin Teşvik Edilmesi Yoluyla Agro-Ekoloji Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi” projesi çerçevesinde tanıtım eğitimleri verilirken, proje kapsamında ekim yapılacak 17 ayrı noktadan toprak numuneleri alındı.

Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından finanse edilen proje kapsamında pilot il olarak seçilen Bolu’ya giden Prof. Dr. Erhan Akça önderliğindeki FAO ekibi ve bakanlık uzmanlarından oluşan heyet, Bolu Tarım İl Müdürlüğünü ziyaret ederken sonrasında Müdürlük yetkilileri ile birlikte ilçelere geçerek çiftçilerle buluştu.

Seben ve Yeniçağa İlçelerinde yaşayan çiftçilerle gerçekleşen buluşmada üreticilere proje hedefleri ve amacı hakkında bilgiler verilirken Seben ve Yeniçağa ilçelerindeki 17 ayrı noktadan toprak örnekleri alındı.

Proje kapsamında ulusal düzeyde yaklaşık 50 bin dekarlık alanda sağlıklı gıda üretim ve erişim kapasitelerinin arttırılarak gıda ihtiyaçlarının güvenli bir şekilde temini hedeflenmektedir. Buluşmalarda Prof. Dr. Akça, Bolu’da agro-ekolojik üretim modeliyle çevreye duyarlı örnek bir üretim modeli inşa edilerek deneyimlerin Orta Asya ülkeleri ile de paylaşılacağını söyledi.

Bolu’da sürdürülebilir tarım prensiplerinin yaygınlaştırılmasını hedefleyen “Ekosistem Odaklı Gıda Üretiminin Teşvik Edilmesi Yoluyla Agro-Ekoloji Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi” Projesi ekosistem odaklı gıda üretim modelinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalışacaktır. Projede küçük ölçekli tarımsal işletmelerin güçlendirilmesi, doğal kaynakların korunmasına yönelik ekolojik tarımsal üretim yöntemlerinin yaygınlaştırılması ve yerel tarımsal ürünlerin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ahmetlili Üreticiler, Kasalarını Teslim AldıÖnceki Haber

Ahmetlili Üreticiler, Kasalarını Teslim...

Denizli’de Dağıtılan Silajlık Mısır Tohumlarında Hasat BaşladıSonraki Haber

Denizli’de Dağıtılan Silajlık Mısır Tohu...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar