Şekerbank Esnaf

Bolu Arıcılığına Modern Kovan Desteği

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bolu Arıcılığına Modern Kovan Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığının projelerde kullanılmak üzere sağladığı destekle bitkisel üretimi arttırmak ve maliyeti düşürmek adına yapılan çalışmalar kapsamında Bolu ili arı yetiştiricilerine polen tuzaklı modern kovanlardan 60 üreticiye 10’ar adet olmak üzere %50 destekli olarak dağıtıldı.

Dağıtım törenine Bolu Valisi Ahmet ÜMİT, AK Parti İl Başkanı Suat GÜNER, İlçe Başkanı, İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet MURAT,  Bolu İli Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı İsmail ÜNALAN, Bolu İli Ziraat Odası Başkanı Hakkı FİDAN, İl Müdür Yardımcıları, teknik personel, muhtarlar ve arı yetiştiricileri katıldı.

Modern Kovanlar İklim Koşullarına Karşı Pozitif Etki Sağlayacaktır

Açılış konuşmasını yapan Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı İsmail ÜNALAN; Arının önemi ve bolu arıcılığı hakkında bilgiler aktarırken kovanların Bolu arıcılığına önemli bir katkı sunmasının yanında ilimiz iklim koşullarına uyum açısından pozitif etkilerinin olacağını belirtti. Özellikle yavru çürüklüğü vb. hastalıkların önüne geçmek adına ısı yalıtımlı modern kovanlar bolu arıcılığına belirgin bir ivme kazandıracaktır. Projeye destek verenlere teşekkür ediyor arıcılarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum ifadelerinde bulundu.

1 Milyon TL’nin Üzerinde Destek

Sonrasında konuşan İl Müdürü İzzet MURAT; “İlimizde son beş yıl içerisinde arıcılarımıza 1 milyon TL’nin üzerinde destek sağlanmıştır. Yine bu yıl hazırlanan proje kapsamında 210.000 TL bütçe ile 60 üreticimize 10’ar adet olmak üzere 600 adet Polen Tuzaklı Modern Kovan %50 hibeli yarısı sizden yarısı bizden olmak üzere temin edildi. Bunların yanında arıcılarımıza bakanlığımız olarak her yıl sahip oldukları kovan miktarına göre destekleme sunulmaktadır. Arıcılık okulumuz ile katma değeri yüksek ürün üretimini teşvik ve üretim metodları hakkında yetiştiricilerimize eğitimler sunulmaktadır. Amacımız Bolu’muzu Arı yetiştiriciliği ve arıcılık ürünleri konusunda marka haline getirmektir.

Bu vb. projelerde her zaman yanımızda olan Sayın Valimiz Ahmet Ümit, Sayın Bakan Yardımcımız Fatih METİN, Bolu milletvekillerimiz Sayın Arzu AYDIN ve Fehmi KÜPÇÜ başta olmak üzere Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanımız İsmail ÜNALAN beye, mesai arkadaşlarıma ve emeği geçenlere şahsım ve kurumum adına teşekkür ediyor, modern kovanlarımızın arıcılarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Arıcılarımız Koloni Sayılarını Arttırmalı

Törenin kapanış konuşmasını yapan Bolu Vali Ahmet ÜMİT;  “Ülke olarak son derece geniş bir arıcılık potansiyeline sahibiz. Ama ne yazık ki, bu potansiyel yeterince değerlendirilmiyor. Bunun en bariz örneği de ilimizdir. 700 arıcımız var ama 100’ün üzerinde kolonisi olan arıcımız yok. Bunu arttırmak lazım. Her yaşta herkesin yapabileceği anlamlı ve değerli bir meslek. Aynı zaman arı çok ibrete halis bir hayvan. Çok kıymetli bir hayvan. Sadece bal üretiminde değil, bize çok ama çok çeşitli ürünlerden katkı sağlayan rabbimizin bize bir nimetidir. Onun için neresinden bakarsanız bakın fevkalade güzel bir iş. Biraz önce arıcılarımızla ilgili destekler ifade edildi. 850 üreticimize 52 bin arılı kovan katkısı yapılmış. Devletimiz Özel İdaremiz, Valilik olarak bizler daima yanınızdayız. Her türlü desteğe varız. İnşallah seneye sayılarımız artsın. Hem arı sayımız artsın hem arıcı sayımız artsın hem de ürünümüz artsın inşallah. Arı yetiştiricilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Konuşmaların sonrasında birlik üyesi arı yetiştiricilerine kovanları dağıtılırken, dağıtım töreni kovanların önünde çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ramazan Öncesi Gıda Denetimlerine Hız VerildiÖnceki Haber

Ramazan Öncesi Gıda Denetimlerine Hız Ve...

Üreticilere Alternatif Gelir İçin Adaçayı Fidesi DağıtıldıSonraki Haber

Üreticilere Alternatif Gelir İçin Adaçay...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar