Başkan Ataç Emekleri Zayi Olan Üreticileri Yalnız Bırakmadı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Başkan Ataç Emekleri Zayi Olan Üreticileri Yalnız Bırakmadı
Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, kuraklık nedeniyle ürünleri tarlada kuruyarak zayi olan ve büyük zarara uğrayan tarım üreticilerine geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. 4 kırsal mahallede tarlaları inceleyen Başkan Ataç, “Devlet, üretimi ve üreticiyi bu zor gününde yalnız bırakmamalı” dedi.

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, yağış azlığından dolayı ekinleri tarlada kuruyan çiftçilere geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, Eskişehir Muhtarlar Birliği Derneği Başkanı Uluönder Mahalle Muhtarı Hasan Güler ve belediye yetkilileri ile birlikte kırsal mahalle sakini üreticileri ziyaret eden Başkan Ataç, tarlalarda incelemelerde bulunarak bilgi aldı. Başkan Ataç Yukarı Söğütönü, Keskin, Satılmışoğlu ve Kızılcaören mahallelerinde kuraklığın etkilediği tarlaları gezdi.

“Devletimizin çiftçi kardeşlerimize sahip çıkması gerek”

Üreticilere geçmiş olsun dileklerini ileten Başkan Ataç devletin çiftçilere destek olması gerektiğine vurgu yaparak, “Bugün kuraklığın neden olduğu hasarı yerinde görmek ve üreticilerimize geçmiş olsun demek üzere kırsal mahallelerimizdeydik. Bu bahar döneminde tarlalara ekilen ürünler, görüldüğü üzere kurumuş durumda. Sıcak rüzgarlar ve kuraklık nedeni ile ekinler bu hale geldi. Eskişehir’de binlerce dönüm ekili alan zayi olmuş durumda ve çok üzücü. Kanal boyunda yer alan tarlalarda bile durum aynı çünkü içinden su geçen bir yerde zamanında su verilmemesi söz konusu. Hakikaten tüm emekler, masraflar olduğu gibi boşa gitti. Gübre, ilaç, akaryakıt ve enerji gibi giderek artan maliyetler ortadayken bir de böyle bir durum olması bizleri çok üzdü. Bu sene ülkece ciddi hububat sıkıntısı yaşayacağız. Devletin bu durum karşısında üzerine düşeni yapması lazım. Devlet, üretimi ve üreticiyi bu zor gününde yalnız bırakmamalı. Üreticilerimizin kuraklık nedeniyle yaşadığı sıkıntıların giderilmesi lazım. Yoksa çok maddi sıkıntılar yaşayacaklar ve belki de seneye bu alanlarda üretim yapamayacaklar. Devletimizin çiftçi kardeşlerimize sahip çıkması gerekmektedir. Biz de belediyemizin ilgili müdürlükleri ile birlikte sürecin takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

“Bütün emek boşa gitti”

Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan ise yaşanan kuraklığın ciddi zararlara neden olduğunu belirterek, “Tepebaşı üreticilerimiz adına Ahmet Başkanımıza teşekkür ediyorum, bizleri yalnız bırakmadılar, geçmiş olsun ziyaretinde bulundular. Bölgemizde, ülkenin her yerinde olduğu gibi kuraklık ve sıcak rüzgardan dolayı belki de hiç görülmemiş bir afat yaşadık. Nisan ayının sonuna kadar gayet güzel yetişen ekinler, bir anda kuraklık ile öldü. Aşağı yukarı gezdiğimiz köylerin tamamında, 2-3 bin dönümlük alanlarda ekinler yanmış, kurumuş durumda. Üreticilerimizin ortaya koyduğu bütün emek böylelikle boşa gitti. Emeklerinin karşılığında tarlalarında bir tutam ot bile kalmadı. Üreticilerimize kuraklıktan dolayı bir destek verilmesi gerekiyor. Bırakın 2021 yılının maliyet, masraf ya da borçların ödenmesini, üreticimiz aldığı tohumu ödeyemeyecek bir durumda. DSİ tarafından su verilebilecek yerlere sınırlama getirilmesi çok yanlış çünkü bize mayıs ayında su lazımdı, nisan da zaten yağış almıştık. Üreticimiz mağdur olmuş durumda, ekinleri yandı. Bu kuraklık ile ilgili bir çalışması yapılması lazım. Kaldı ki üreticimiz geçmişten zaten borç birikimi içinde. Bir an evvel bu borçlar için bir yapılandırmaya gidilmeli. Çünkü artık icralar gelecek, sona yaklaştık. Vatandaş traktörünü satma noktasına geldiği zaman işler daha da sıkıntılı olacak” diye konuştu.

Başkan Ataç’a ilgi ve ziyaretinden dolayı teşekkür eden üreticiler ve mahalle muhtarları de devletten destek beklediklerini ifade etti.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Tuncel'den Buğday HasadıÖnceki Haber

Başkan Tuncel'den Buğday Hasadı

Mamak’ta ata tohumları toprakla buluştuSonraki Haber

Mamak’ta ata tohumları toprakla buluştu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar