Şekerbank

Bakan Pakdemirli: Üreticimizin Para Kazanmasını İstiyoruz

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bakan Pakdemirli: Üreticimizin Para Kazanmasını İstiyoruz
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, "İthal hayvan, ithal et... Bunlar Türkiye'nin gündeminden tamamen çıkmıştır. Üreticimizin para kazanmasını istiyoruz. Bugünlerde kesim fiyatları maliyet fiyatına geldi, biliyoruz ama herhalde kurbandan sonra toparlayacağına inanıyoruz. "
Tofidass

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Kastamonu programı kapsamında Tarım Sektörü Paydaş Toplantısı'na katıldı.  

Toplantıda yaptığı konuşmada üretim ve istihdama katkı sunmak için şehir şehir gezdiklerini söyleyen Bakan Pakdemirli, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde Türkiye'nin önemli bir sınav verdiğine vurgu yaparak "Pandemiyi uğurlamaya başladığımız şu dönemde Türkiye, hem sağlıkta hem gıda tedarikinde çok güçlü bir ülke olduğunu tüm dünyaya kanıtladı. Pandemide herhangi bir gıda malzemesinde sıkıntı çekmedik, herhangi bir markette kuyruğa girmedik. Bu, üreticimiz sayesinde oldu." ifadesini kullandı.

Salgın öncesinde 106 tedbir aldıklarını, bu tedbirler sayesinde marketlerde kuyruklar, yağmalar olmadığını vurgulayan Pakdemirli, "Yurt dışında birçok ülkeye gittim. Birçok ülkede marketlerde kuyruk oldu, camları kırıldı, raflarına saldırılar oldu. Gıda üreticileri ile konuşarak aldığımız tedbirlerle bunun önüne geçmeye çalıştık. Türk insanının pratikliği ve lojistik sektörünün iyi bir sınav vermesi, en önemlisi de üreticimizin iyi bir sınav vermesi sonucu sorun yaşamadık." diye konuştu.

Üretimde aksama yaşanmaması için çiftçilere kolaylık sağladıklarının altını çizen Bakan Pakdemirli, "En önemlisi, çiftçimize diplomatik bir pasaport verdik. Herkes evinde otururken çiftçimiz, üreticimiz tarlada, bağında, serasında, çiftliğinde üretimine devam etti. Böylelikle de Türkiye'nin çok ötesinde bir büyüme ile geçen yılı kapatmış olduk. Tarım sektörü ve üretimde bir problem olmadığı gibi gıda zincirinde de bir problem yaşamadık. Bunun sonucu tüm Türkiye'deki tarımsal üretim miktarı 333 milyar liraya geldi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi öncesinde bu, 189 milyardı. 3 sene içinde 333 milyara geldik. Tarım sektörü, bütün sektörlere fark atarak büyüme yaşadı." diye konuştu.

Bakan Pakdemirli, 2021 yılında 24 milyar liraya varan bir destekle üreticinin yanında olduklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Göreve geldiğimizde 14 milyardı. 14 milyardan 24 milyara varan bir yükselme var. Hiç olmayan destekler, misli misli arttı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde hem destekleri artırdık hem de müdahale alımlarını çiftçiye de üreticiye de kazanç sağlayacak şekilde yaptık. Hasat zamanından önce fiyat açıklayacağız. Piyasaların speküle edilmemesini sağlayacağız. Birçok üründe müdahale alımlarına başladık. Bunları yaparken de kamuya zarar ettirmeme ilkesiyle çalıştık ama önceliğimiz, üreticimizin para kazanması. Bugün Türkiye'de kimse, 'Hububatın fiyatından memnun değiliz' diyemez. Son 3 senede asla sizleri enflasyona ezdirmedik."

GIDA GÜVENLİĞİ AÇISINDAN BİR PROBLEM YAŞANMAYACAK

Bu sene ciddi şekilde kuraklık yaşandığını, bunun ciddi etkilerini gördüklerini anlatan Pakdemirli, "Ancak Türkiye güçlü bir ülke. Gerek stoklarımız, gerek takviye yöntemlerimiz olsun, bunları görerek üstesinden geldik. Türkiye dün olduğu gibi bugün de yarın da gıda güvenliği açısından bir sıkıntı yaşamayacaktır. Türkiye büyük bir ülke, hububat konusunda kendi kendine yeten bir ülke. Bu anlamda gerekli tedbirleri aldık. Gıda güvenliği açısından bir problem yaşanmayacak. Cumhurbaşkanımızın talimatı ile kuraklıktan zarar gören çiftçilerimizin tarım kredi ve ziraat borçları ertelenecek." ifadelerini kullandı.

KABA YEM VE SAMAN FİYATLARINDA SPEKÜLATİF FİYAT ARTIŞINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Bakan Pakdemirli, çiftçiyi her anlamda desteklediklerine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"İthal hayvan, ithal et... Bunlar Türkiye'nin gündeminden tamamen çıkmıştır. Üreticimizin para kazanmasını istiyoruz. Bugünlerde kesim fiyatları maliyet fiyatına geldi, biliyoruz ama herhalde kurbandan sonra toparlayacağına inanıyoruz. Yukarıya doğru bir toparlanmada kar elde etmeniz için belli bir noktaya kadar buna müdahale etmeyeceğimizi bilmenizi isterim. Kaba yem konusunda yonca, saman ve benzeri ithalatı durdurarak önceliği üreticimize verdik. Kaba yem ve saman fiyatlarında da spekülatif fiyat artışına izin vermeyeceğimizi, sizlerin nezdinde herkese ifade etmek istiyorum. Üretici örgütleriyle iş birliğinde ihtiyaç duyulduğunda kaba yem ve saman konusunda çalışma yapılabileceğini söylemek istiyorum. Kaba yem ihtiyacını karşılamak için yem bitkileri desteği veriyoruz."

Kastamonu'nun sarımsak üretiminde Türkiye'de ikinci, kestanede altıncı, fındıkta ise dokuzuncu sırada olduğunu aktaran Pakdemirli, "Kırsal kalkınmada da son 20 yılda 207 milyon lira hibe verdik, 3 bin 600 kişiye istihdam sağlandı. Kırsal kalkınma ile alakalı Kastamonu için Ankara'da kapınız ardına kadar açık. Bana kırsal kalkınma ile ilgili proje gönderin, gönderdiğiniz projelerin hepsinin evrakı eksik olmadığı, proje mantıklı olduğu sürece kabulünü sağlayacağım." dedi.

Kastamonu'da 22 ürünün coğrafi işaretli olduğunu dile getiren Bakan Pakdemirli, "18'i son 3 yılda. Taşköprü sarımsağı da bu yıl Avrupa Birliği'nden tescil aldı. Henüz bunların belki değerini bilmiyoruz ama coğrafi işaretin ne kadar değerli olduğunu, bu işin ne kadar bize ileride para ve imkan sağlayacağını da hep birlikte göreceğiz. Ürünleri satarken hikayesiyle birlikte satmamız lazım." değerlendirmesinde bulundu.

Pakdemirli, Taşköprü sarımsağının hasadına katılmayı planladığını ancak hava şartları nedeniyle bu programı iptal etmek zorunda kaldıklarını bildirdi.

EKOTURİZM KONUSUNDA GİDİLECEK ÇOK MESAFEMİZ VAR

Ekoturizmin önemine de değinen Pakdemirli, "Bugün ekoturizm deyip geçmemek lazım. Biz 50 küsur milyar dolar turizm geliri hedefleyen dünyanın 6'ncı büyük destinasyonu olan bir ülkeyiz. Bundan gurur duyuyoruz ama ekoturizm konusunda gidilecek çok mesafemiz var. Ülkemizin coğrafyasını düşündüğümüz zaman, Kastamonu'yu da düşündüğümüz zaman, Küre Dağları'nı düşündüğümüz zaman, bu coğrafyayı düşündüğümüz zaman burada da yapılacak çok şey olduğunu görüyorsunuz, göreceksiniz." diye konuştu.

TARIM SİYASET ÜSTÜ BİR MESELE

Tarımın siyaset üstü bir mesele olduğunu vurgulayan Pakdemirli "Gece gündüz, 7 gün 24 saat çalışıyoruz, çalışmaya devam ediyoruz. Sizlere hizmet yolunda her zaman en iyisini yapamayabiliriz ama şundan emin olun; bize güvenin, sizin bir derdiniz varsa bu dert bizimdir. Siz eğer gece uyumuyorsanız, emin olun Bakanlığımızın ışıkları açık, biz de uyumuyoruz demektir. Ne zaman bir yerde dertleniyorsanız, biz de aynı derdi yüreğimizde hissediyoruz ve bir şeyler yapma gayreti içinde oluyoruz. Şundan emin olun; çalışıyoruz, gayret içindeyiz, çaba içindeyiz. Sizlere hizmet etme gayesinde Sayın Cumhurbaşkanımızdan aldığımız enerji ve ışıkla sizleri dün olduğundan bugün daha iyi, bugün olduğundan da yarın daha iyi hale getirmek için çaba içerisindeyiz. İnşallah Kastamonu'muz için daha çok işler yaparız" diye konuştu.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 2
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Yalova Aronyası Coğrafi İşaretle TescillendiÖnceki Haber

Yalova Aronyası Coğrafi İşaretle Tescill...

Yeni neslin tercihi Süzme PeynirSonraki Haber

Yeni neslin tercihi Süzme Peynir

Haber Yorumları

 • Mehmet uz05-07-2021 07:58

  Hic olmayan destekleri misli ile artirdiniz ama hiç olmayan zamlari daha misli ile artirarak bizleri bitirdiniz bu uretici sizin süslü laflariniza inanacak kadar aptal degil

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar