Şekerbank

Bafra da Kırmızılahana Hasadı Yüz Güldürüyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bafra da Kırmızılahana Hasadı Yüz Güldürüyor
Tofidass

Sebze üretimi açısından Ülkemizde önemli bir paya sahip olan Samsun İlimizde, kışlık sebze hasadının tüm hızıyla devam ettiği Bafra İlçemize bir ziyaret gerçekleştirerek Kırmızılahana hasadını yerinde inceleyen İl Müdürümüz İbrahim SAĞLAM konuyla ilgili yaptığı açıklamasında:  

            “İlimiz sebze üretiminde, Lahana % 34’lük pay ile 1’inci sırayı almakta olup, Lahana grubunda bulunan Kırmızılahanada Samsun İlimiz;25 bin 750 dekar alanda 128 bin 195 tonluk üretim miktarıyla Türkiye Kırmızılahana üretiminin % 63’ünü tek başına karşılamakta ve bu üretimin % 100’üne yakını da Bafra ilçemizde gerçekleştirilmektedir.

            Kırmızılahana dekara yaklaşık 5 ton kadar verim vermekte olup içinde bulunduğumuz 2022 yılı itibarıyla halde 4- 5 TL olarak fiyat bulmakta, pazarda ise satış fiyatı 8- 10 TL’ye ulaşmaktadır. Dolayısıyla dekara maliyeti 9.493 TL olan ürün, hale satış yapan üreticilere bile 15.500 TL gibi bir kar bırakmaktadır.

            Yaklaşık 485 bin TL bütçeli İTU ile İhracata Uygun Sebze Üretimi Projesi kapsamında içinde bulunduğumuz 2022 yılının sonbahar mevsiminde Kızılırmak Deltası’nda 275 dekar alanda 825 ton üretimi kapsayacak bir kışlık sebze fidesi temini Proje bütçesinden sağlanmıştır.              Ayrıca, Kasım ayı içinde Samsun İli Kışlık Sebze Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi ile Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında 493 bin TL değerinde 625.000 adet kışlık sebze fidesi (brokoli) 250 dekar alanda üretilmek üzere Proje bütçesinden temin edilerek, Çeltik üretimi desteklenen Bafra Ovası’ndaki Bafra İlçemiz mahallelerinde ikamet ederek aynı zamanda Çeltik Tarımı yapan üreticilere teslim edilmiştir.

            Bu materyal temini ve desteklerinin yanı sıra, sebze üreticilerimiz; ilgili personelimizin teknik desteği ve sahada yapılan eğitim- yayım çalışmalarıyla desteklenerek, Çeltik üretiminde ikinci ürün olarak ihracata yönelik kışlık sebze üretimi yapılması teşvik edilerek, üreticilerin verim ve gelirlerinin artırılması ile bölgesel kırsal kalkınma amaçlanmaktadır.

            Yine bu Proje ile İlimizde ihracata yönelik Brokoli üretimi yapılarak kışlık dönemde atıl vaziyette kalan Çeltik alanlarının üretime dâhil edilmesi hedeflenmiştir. Bizler Bakanlığımızın “Sen Üret Yeter” sloganı çerçevesinde, her türlü desteğimizle üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğimizi bildirir, bol bereketli bir hasat dileriz.” dedi.

 

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çiftçilere hasat maliyetlerini düşürecek sistem önerisiÖnceki Haber

Çiftçilere hasat maliyetlerini düşürecek...

TürkTraktör ile GİRVAK tarımı ve şehirleri dönüştürecek gençleri arıyorSonraki Haber

TürkTraktör ile GİRVAK tarımı ve şehirl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar