Şekerbank

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Yetiştirdiği Ejder Meyvelerinden İlk Hasat Yapıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Yetiştirdiği Ejder Meyvelerinden İlk Hasat Yapıldı
Tofidass

Aydın çiftçisine alternatif ürünler sunmak için birçok projeyi eşzamanlı olarak sürdüren Aydin Büyükşehir Belediyesi, verimli sonuçlar almaya başladı. Aydin iklimine uygunluğunu test etmek için Aydin Büyükşehir Belediyesi seralarında ejder meyvesi olarak bilinen “pitaya” üretimine başlanırken, üretimden olumlu sonuçlar alindi. Aydin Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydin çiftçisinin daha fazla kazanmasını sağlamak için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Aydin Büyükşehir Belediyesi’nin ziraat mühendislerinden Haydar Söylevci, piyatanın Aydın’da deneme üretiminin yapılmasıyla ilgili deneyimlerini isteyen üreticilerle paylaştıklarını ifade etti. Pitaya üretimiyle ilgili bilgi veren Söylevci “Tropikal iklim kuşağına uygun, egzotik bir meyve olan piyatanın Aydin Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki seralarda yetiştiriciliğine ve üretimine devam ediyoruz. Bu bağlamda bu yılın ilk hasadını almış bulunmaktayız. Vatandaşlarımıza da alternatif tarım ürünlerine katkısı olması açısından yol göstericiliğe devam ediyoruz. Ayrıca ejder meyvelerinden aldığımız fidanları da vatandaşımıza ulaştırdık. Onlar da hasatlarını yakın zamanda yapacak” dedi.

‘Ücretsiz fide dağıtımlarımız devam ediyor’

Elde ettikleri deneyimleri de paylasan Söylevci “Yetiştiriciliğine devam ettiğimiz ejder meyvelerinde tecrübelerimize göre bakımında suyu fazla istemiyor ve hastalıklara karşı toleranslı. Bunun yanında kimyasallardan uzak yetiştirme Şartlarına yani ilaçsız tarıma uygun. Bitki, kişin sıfırın altındaki sıcaklığın yaşandığı gün sayısının az olması, yazın da sıcak ve nemli iklimden dolayı Aydin iklimine uyum sağladı. Bu asamadan sonra da alternatif tarım ürünlerinin çoğaltılması için çiftçilerimizin ekimlerini daha da fazlalaştırmasını amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı. Söylevci, “Ejder meyvesinin ekonomik katkısı son yıllarda artmakta. Aydin içinde son yıllarda yeni üreticiler ortaya çekiyor. Başkanımız Özlem Çerçioğlu’nun önderliğinde ejder meyvesinin daha da yaygınlaştırılması için çalışmalarımız, üretimlerimiz ve elde ettiğimiz fidanlarımızı ücretsiz olarak dağıtımlarımız devam ediyor” seklinde konuşup yılda iki kez pilot bölgelerde fide dağıtıldığını hatırlattı.

Birden fazla hasat Bitkinin üreticiye ekonomik olarak oldukça katkı sunduğunun altını çizen Söylevci, “Ejder meyvesi kasım ayinin ortasından mart ayinin ortasına kadar uyku döneminde oluyor. Bu uyku döneminde bitki büyümeye ve gelişmeye devam etse de uyku süreci sonrasında mayıs ayında bitkide çiçek oluşumları başlıyor. Ejder meyvesinden sadece tek hasatlık değil yaz sezonu boyunca ve kasım ayına kadar meyve alınmaya devam ediliyor. Bu bağlamda ekonomik olarak da güçlü bir bitki” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
15 liraya mal edilen ürün 10 liraya satılamıyorÖnceki Haber

15 liraya mal edilen ürün 10 liraya satı...

Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavı İçin Yeni Tarih BelirlendiSonraki Haber

Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar