Şekerbank

Avokado Tanıtım Filmi Yayınlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Avokado Tanıtım Filmi Yayınlandı
Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından son yıllarda üretimi ve tüketimi yaygınlaşan Antalya’nın da üretiminde ilk sırada yer aldığı tropik meyvelerden biri olan avokado için hazırlanan tanıtım filmi iki dilde Türkçe ve İngilizce olarak yayınlandı.
Tofidass

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından son yıllarda üretimi ve tüketimi yaygınlaşan Antalya’nın da üretiminde ilk sırada yer aldığı tropik meyvelerden biri olan avokado için hazırlanan tanıtım filmi iki dilde Türkçe ve İngilizce olarak yayınlandı.

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada: “Antalya ülkemiz için çok önemli bir tarım şehridir. Sahip olduğu iklim koşulları ile her çeşit bitkisel ürünün yetişebilmesine olanak sağlamaktadır. Son yıllarda tropik meyve üretiminde de zirvede yer alan Antalya başta muz olmak üzere birçok tropik meyvenin üretiminde de zirvededir. Tropik meyvelerin tüketiminin artması ve bu meyvelere olan talebi de artıracaktır. Böylece çiftçilerimiz katma değeri yüksek olan bu meyveleri yetiştirmeye yönelerek hem kendi refahlarını artıracak hem de ithalat yoluyla karşılanan tropik meyve ihtiyacını yerli üretim ile karşılayarak ülke ekonomisine de katkı sağlayacaktır. İl müdürlüğü olarak düzenlediğimiz eğitimlerle bu alanda bilinçli üreticiler yetiştirmeyi yayın ve yayım faaliyetleri ile de tropik meyvelerin tüketimini ve talebi artırmayı hedefliyoruz.

Bu kapsamda İl Müdürlüğümüzce hazırlanan avokado tanıtım filminde hedef kitle olarak çocukları seçtik. Avokadoyu konuşturarak çocuklara avokadonun nasıl bir meyve olduğunu ve ne şekilde tüketilmesi gerektiğini eğlenceli bir şekilde anlattık. 58 saniyelik filmde Avokado, kendisini tanıtarak faydalarını anlatıyor. Nasıl yenilmesi gerektiğini de anlatan Avokado, “Ben Antalya’nın coğrafi işaretli meyvesi Avokadoyum. Bana Timsah Armudu da derler. Faydam saymakla bitmez. Kalbinizin dostu, hastalıkların düşmanıyım.

A, C, E vitaminlerince zengin, potasyum, magnezyum, kalsiyumla doludur içim. Yağım cildinize iyi gelir, yumuşacık yapar. Beni dalımdan koparır koparmaz yemeyin. Evinizin bir köşesinde olgunlaşana kadar misafir edin. Lütfen beni incitmeden ezerek, üstüme limon sıkarak, salata yapıp yiyin. Ya da üzerime bal dökerek ceviz taneleriyle afiyetle yiyin” diye ifade ediyor kendisini. Son olarak “Ben olsam beni yerdim” diyen Avokado “Ya siz?” diye soruyor.

İl Müdürü Mustafa Özen de avokado üretimi hakkında bilgiler verdi. “Antalya, coğrafi işaretli ürünü olan Avokado üretiminde yüzde 81’lik bir oranla Türkiye birincisidir. Son yıllarda üretim alanlarında özellikle Alanya, Gazipaşa ve Manavgat ilçelerimizde ciddi bir artış göstermiştir. %80’den fazlası Alanya ve Gazipaşa ilçelerimizde yetiştirilmektedir. Şekil olarak armuda benzeyen avokadoya timsah armudu da deniyor. Bölgede denize paralel olarak yükselen doğu, batı ve kuzeydeki Toros dağları, kışın iç kısımlardan gelen soğuk havayı ve rüzgârları engelleyerek doğal bir soğuk kıran etkisi yapıyor. Böylece kış aylarında, erken ilkbahar ve geç sonbahar dönemlerinde yöre soğuklardan korunuyor ve yıllık gözlenen en düşük sıcaklık Ocak ayında 12°C’nin altına düşmüyor. Bu sayede açık alanda da yetiştirilebiliyor” dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tarımsal Desteklemeler İçin Münavebe Uygulamasına Dikkat!Önceki Haber

Tarımsal Desteklemeler İçin Münavebe Uyg...

Gürer: Gıda Güvenilirliği SorundurSonraki Haber

Gürer: Gıda Güvenilirliği Sorundur

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar