Şekerbank

Atıl Tarım Arazileri Üretime Kazandırılmaya Devam Ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Atıl Tarım Arazileri Üretime Kazandırılmaya Devam Ediyor
Ordu’nun Mesudiye ilçesinde Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında 20 ton buğday, 15 ton tritikale ve mera alanlarında otlatma baskısının azaltılması amacıyla 6 ton macar fiği tohumu dağıtımı yapıldı.
Tofidass

Ordu’nun Mesudiye ilçesinde Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında 20 ton buğday, 15 ton tritikale ve mera alanlarında otlatma baskısının azaltılması amacıyla 6 ton macar fiği tohumu dağıtımı yapıldı.

Düzenlenen tohum dağıtım programına İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal YILMAZ, Mesudiye İlçe Müdürü Davut UZUNER ve üreticileri katıldı.

Dağıtım programında bir açıklama yapan İl Müdürü Kemal YILMAZ; “Fındık, kivi ve bal diyarı olarak bilinen ilimizde ürün çeşitliliğini artırmak ve atıl tarım arazilerini üretime kazandırmak amacıyla Bakanlığımız, DOKAP ve Ordu Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile yapmış olduğumuz projelerle bugüne kadar ilimizde 18 bin dekar atıl tarım arazisini üretime kazandırdık. Daha önceki programlarda Mesudiye'de tarım yapılabilecek alanlarda ekilmemiş bir karış yer bırakmayacağımızı belirtmiştik. Bugün yine Bakanlığımız destekleri ile uygulamış olduğumuz Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında 20 ton buğday, 15 ton tritikale ve mera alanlarında otlatma baskısının azaltılması amacıyla 6 ton macar fiği tohumunun dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Dağıtımı yapılan bu tohumlar sayesinde üreticilerimizin güzlük ekim yapması ile birlikte yaklaşık 2500 dekar daha atıl araziyi tarıma kazandırmış olacağız. Bu sayede toplam da 20 bin dekarın üzerinde bir alanı üretime kazandırmış oluyoruz. Tabi burada üreticilerin bu projelere ilgi göstermesi, mevcut arazilerinde dağıtmış olduğumuz tohumlukları ekiyor olması ve uygulamış olduğumuz projelere sahip çıkması son derece önemli. Eğer bir projeyi sahiplenen olmazsa siz ne dağıtırsanız dağıtın sonuç alamazsınız” dedi.

Sözlerine devam eden İl Müdürü Kemal YILMAZ; Bizler üreticilerimizden aldığımız güç ve projelerimize gösterilen ilgi ile beraber İlimizde ekilmedik bir karış boş alan bırakmamaya kararlıyız. Bundan sonraki süreçte de ekilip dikilmeye uygun olan her alanı ekip dikmek suretiyle ilimiz ekonomisine dolayısıyla ülkemiz ekonomisine katkı sağlamış olacağız. Dağıtılan tohumlar kullanılarak uygulanacak projelerin üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum " diyerek sözlerine son verdi.

Program proje kapsamında alınan tohumlukların dağıtımı ile son buldu.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yüzde 50 Hibeli Damızlık Koçlar Yetiştiricilere Teslim EdildiÖnceki Haber

Yüzde 50 Hibeli Damızlık Koçlar Yetiştir...

Massey Ferguson, Adana Tarım Fuarı’nda yeni ürün ve teknolojilerini tanıttıSonraki Haber

Massey Ferguson, Adana Tarım Fuarı’nda y...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar