Şekerbank

Ardahan’da Genç Çiftçilere Kovanları Teslim Edildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ardahan’da Genç Çiftçilere Kovanları Teslim Edildi
Tofidass

Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hayata geçirdiği “Genç Çiftçi” projesi kapsamında Ardahan’da arıcılık projesi kabul edilen 26 genç çiftçiye kovanlarının teslim edilmesi dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

Bakanlığın uyguladığı, “Genç Çiftçi” projesine başvuran ve projesi onaylanan genç çiftçiler, 40 arılı kovana kavuştu. Genç çiftçilere kovanlarının teslim edilmesi dolayısıyla Kafkas Arısı Üretim Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğü bahçesinde tören düzenlendi. Törende genç çiftçilere temsili çekleri ve kovanları Vali Mehmet Emin Bilmez tarafından teslim edildi.

Törende konuşan Vali Bilmez, “Arıcılarımız, Ardahan’da arıcılık yapıyoruz ama paketleme imkânımız yok. Bu sebeple il dışına gidiyoruz dediler. Bunun üzerine yaptığımız çalışmalar neticesinde bizim bal paketleme tesisimiz faaliyete geçti. Geçen yıl Türkiye’de coğrafi tescil belgesi alan ikinci balımız, bugün Türkiye’de coğrafi tescil belgesi olan tek bal haline geldi. Bizden önce tescil alan Pervari Balı, balını koruyamadı, özelliklerini muhafaza edemedi ve belgeleri iptal oldu. Onun için bizim üreticilerle baş başa verip, Arıcılar Birliğimiz, Tarım Müdürlüğümüz ve Gen Merkezimizle birlikte el ele verip bu markamızı geliştirmemiz, muhafaza etmemiz lazım. Belgeyi almak kolay ama o belgeyi muhafaza etmek çok zor. Ardahan’da herkes arıcılık yapabilmektedir. Tarım Müdürlüğümüz, Gen Merkezimiz çiftçilerimize her türlü imkanı sunmaya hazırdır” dedi.

Arıcılar Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu da, “İlimizde 26 üretici Bakanlığın hibe projesinden yararlanmaktadır. Bunlara 40 arılı kovan, bal süzme makinesi, bal dinlendirme ve ısıtma kazanı, sır açma teknesi ve diğer arıcılık malzemelerini bugün teslim ettik” diye konuştu.

Projesi onaylanan ve kovanlarını alan genç çiftçiler ise, projenin faydalı olduğunu, organik çiçek balı üreterek kazanç elde edecekleri için sevinçli olduklarını söyledi.

Konuşmaların ardından genç çiftçilere temsili çekleri ve kovanları Vali Bilmez tarafından teslim edildi.

Vali Bilmez, tören sonunda genç çiftçilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kırmızı Mercimek ve İpek böcekçiliğinde Diyarbakır Birinci SıradaÖnceki Haber

Kırmızı Mercimek ve İpek böcekçiliğinde...

OMÜ’nün Silajlık Mısır Tarlasında Hasat YapıldıSonraki Haber

OMÜ’nün Silajlık Mısır Tarlasında Hasat...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar