Şekerbank Esnaf

Antep Fıstığı Yetiştiriciliği Toplantısı Yapıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Antep Fıstığı Yetiştiriciliği Toplantısı Yapıldı

Batman İl Tarım ve Orman ​İl Müdürlüğü tarafından Kozluk ilçesinde "Antep Fıstığı Yetiştiriciliği Toplantısı" yapıldı.

Kozluk Kaymakamlığı konferans salonunda düzenlenen toplantıya; Kozluk Kaymakamı Eyyüp Güngör, İl Tarım ve Orman ​İl Müdürü Mehmet Gün, Kozluk İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Hakkı Sağlam, teknik personelller ve çiftçiler katıldı.

 Açılış konuşması Kozluk İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Hakkı Sağlam'ın yaptığı toplantıda, Kozluk Kaymakamı Eyyüp Güngör ve İl Müdürü Mehmet Gün ise konuya ilişkin birer açıklama yaptılar.

Kozluk Kaymakamı Eyyüp Güngör"; Burda eğer evlatlarınıza bir miras bırakmak istiyorsanız özellikle ağaç dikin. Özellikle ekonomik getirisi olan kabuklu meyveler yani fıstık, ceviz ve badem dikmenizi rica ediyoruz. Kozluk ilçemizin özellikle fıstığa yönelmesini isterim. Bunu yaparken de özellikle şunu rica ediyorum fıstık yetiştiriciliğini düz alanlarda ve ovalarda dikmeyin lütfen. Bizim ovalarımızı buğda'ya ve arpa'ya ayırmanızı rica ediyorum. Özellikle fıstık, badem ve ceviz fidanlarını hafif yamaç ve eğimli yerlere de çok rahat dikebiliriz. Bunları yaparken de İl ve İlçe Müdürlüklerimiz ile istişare halinde olun. Yapacağınız birşeyi mutlaka danışın. En iyisini nasıl yapabileciğiniz ile alakalı arkadaşlarımız 24 saat görevliler ve gönüllüler. İnşallah bu tarz eğitim toplantılarıyla da verimi arttırma noktasın da cok başarılı olacağız. Başta İl Müdürümüz ve İlçe Müdürümüz olmak üzere, ve buraya gelip sizi bilgilendirme noktasında eksiklerinizi giderecek olan teknik personele ayrıca katılımınızdan dolayı siz değerli çiftçilerimize de çok teşekkür ederim". diye konuştu.

İl Müdürü Mehmet Gün ise;" Bölgemizde özellikle Gaziantep, Şanlıurfa, Siirt ve son olarak ta Batman ilimizde fıstık yetiştiriciliği çok yaygınlaştı. Batman ili olarak fıstık yetiştiriciliği konusunda çok yol almamız gerektiğine inanıyoruz. Bunun için projelerimiz ve gayretlerimiz de bu konuda olacak. Tek tek ilçelerimizi dolaşıp bu konuda ki eksiklerimizi ve yahut yapmamız gereken neyse değerlendirip ona göre planlarımızı yapacağız. Özellikle son 15 yıldır Batman ilimizde fıstık yetiştiriciliği çok yaygınlaştı. Bunun sürdürülebilir olabilmesi ve elde ettiğiniz kazançların heba olmaması için entegrasyon çok önem arz etmektedir. Bunun içinde neler var ilk önce fidan seçiminden tutun dikimi, toprak hazırlığı, sulama ve gübreleme vardır. Bir örnek vermek gerekirse yanlış bir budama sonucu yıllarınızın bu anlamda heba olması demektir. Bizler de İl Müdürlüğü olarak uzman arkadaşlarımızla beraber hem teorik hem de pratik anlamda bilgilerimizi paylaşmak için bu tarz eğitim toplantılarını yapıyoruz. Bu eğitimlerin üreticilerimize hayırlı ve bereketli olmasını diler hürmetle saygılarımı sunarım."dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Beykoz’da Kent Tarımı Kadın Çiftçilerle KalkınıyorÖnceki Haber

Beykoz’da Kent Tarımı Kadın Çiftçilerle...

Bakan Pakdemirli ‘Pandemi sürecinde gıda ve tarım sektörü çok iyi sınav verdi’Sonraki Haber

Bakan Pakdemirli ‘Pandemi sürecinde gıd...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar