Şekerbank

Antalya’da Meyve Fiyatları Yıllık %79 Arttı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Antalya’da Meyve Fiyatları Yıllık %79 Arttı
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Ekim 2023 dönemine ait ayı hal endeksini açıkladı.
Tofidass

Antalya hallerinde işlem gören domates, sebze ve meyvelerin işlem miktar ve fiyatlarıyla ilgili endeks değerleri, 2023 Ekim ayında bir önceki aya göre ve geçen yılın aynı ayına göre aşağıda verilen tablodaki gibi değişti:

Ekim ayında miktar endeksleri, domates 21, sebze 35 ve meyve ise 54 olarak gerçekleşirken, fiyat endeksleri ise domateste 1441, sebzede 1157 ve meyvede 1402 oldu.

Ekim ayı endeksleri miktarda bir önceki aya göre (aylık) domateste yüzde -4.01 azalırken, sebzede yüzde 22.54 arttı, meyvede ise yüzde -15.57 azaldı. Miktar endeksleri geçen yılın aynı ayına göre (yıllık) domateste yüzde -16.88, sebzede yüzde -11.31 ve meyvede ise -10.55 azalış meydana geldi.

Ekim ayında endekslerdeki yıllık değişimler, miktarda domates, sebze ve meyve için ortalama bir azalış oldu. Yıllık fiyat endekslerindeki değişimler ise domates, sebze ve meyvede ortalama üstü arttı.

Ekim ayında domates fiyat endeksindeki yıllık değişim, yüzde 101.12 artış olarak tabloya yansırken, miktardaki yüzde -16.88’lik azalış fiyattaki artışı tetikledi.

Sebze fiyat endeksinde yıllık değişim yüzde 54.75 artarken, sebzenin yıllık miktar endeksinin yüzde -11.31 azalması bu ortalama üstü fiyat artışında önemli rol oynadı.  

Meyve fiyat endeksindeki yıllık değişim yüzde 78.98 artarken, meyvenin yıllık işlem miktarındaki yüzde -10.55’lik azalış bu artışa neden oldu.

Ekim ayında miktar ve fiyat endekslerindeki aylık değişimler, domates için son 5 yılın miktarda rekor azalış ve fiyatta ise ortalama üstü artış olarak gerçekleşti.

Bir önceki aya göre (aylık) domates işlem miktar endeksi, Ekim ayında yüzde -4.01’lik azalış gösterirken, işlem fiyat endeksi aylık yüzde 36.17 arttı.

Bir önceki aya göre (aylık) sebze işlem miktar endeksi, Ekim ayında yüzde 22.54 gibi sıra dışı artış göstermesine karşılık işlem fiyat endeksi aylık yüzde 7.13 arttı.

Son 5 yılın Ekim ayları dikkate alındığında sebze miktar endeksi yüksek bir artış gösterirken, fiyat endeksi değişimi ortalama altında artış gösterdi.

Bir önceki aya göre (aylık) meyve işlem miktar endeksi, Ekim ayında yüzde -15.57 azalırken, işlem fiyat endeksi ise yüzde 2.79 arttı. Son 5 yılın Ekim ayları dikkate alındığında aylık değişimler, meyve miktar endeksinde rekor azalış ve fiyat endeksinde ise ortalama altı artış gösterdi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çin’e ihracatımızı 4 kat artırmayı hedefliyoruzÖnceki Haber

Çin’e ihracatımızı 4 kat artırmayı hedef...

Kahverengi Kokarca Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı YapıldıSonraki Haber

Kahverengi Kokarca Eğitim ve Bilgilendir...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar