Şekerbank

Antalya’da 328 Bin Adet Kekik Fidesi Hibe Edildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Antalya’da 328 Bin Adet Kekik Fidesi Hibe Edildi

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından 2021 yılında uygulanmakta olan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında; Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan  “Antalya İlinde Tıbbi ve Aromatik Bitki Üretimini Geliştirme Çalışmaları Projesi” ile  %75’i devlet destekli, %25 ‘i çiftçi katkılı olarak Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden temin edilen kekik fidelerinin, Akseki, Konyaaltı ve Kumluca İlçelerinde 8 üreticiye 328 bin fide hibe edilerek toplam 41 dekar alanda dikim işlemi yapıldı.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de doğal flora da bulunan bitkilerin halk arasında tedavi amaçlı, gıda, çay, baharat, boya, insektisit, reçine, zamk, uçucu sabit yağlarından faydalanma, meşrubat ve kozmetik sanayinde kullanımı söz konusudur. İlimizde üretim ve ticareti yapılan tıbbi ve aromatik bitkilerin önemli bir kısmı doğadan toplanarak bir kısmı da kültürü yapılarak üretilmektedir. Antalya ili tıbbi ve aromatik bitkilerin doğadan toplanması, üretilmesi, işlenmesi (baharat, uçucu yağ vb.) konularında Türkiye’nin en önde gelen illeri arasında yer almaktadır.

Bu proje ile tarım sektöründe kırsal alandaki üreticilerimizi uygun yayım yöntemleri ile eğitmek, yeni teknik ve teknolojileri kullanma kabiliyetini onlara kazandırmak, yaşadıkları ortamda tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinde gönüllü uygulayıcılar haline getirmek, yeniliklere açık, üretimin içinde yaşayan çiftçilerden oluşan bir yayım alt yapısı oluşturmak, yenilikçi modern ve uygulanabilir projelerin hayata geçirilmesinde etkinliklerini artırarak, tarımda girişimciliği en üst seviyeye ulaştırmak hedeflenmektedir. Küçük ölçekli bitkisel üretim işletmelerinin gelirlerinin arttırılmasına katkı sağlayarak, kırsal kesimde üreticilere yeni istihdam alanları oluşturmak, atıl durumda bulunan tarım alanlarının değerlendirilmesini sağlamak amaçlanmaktadır.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Batman İl Tarımın Üç Projesine OnayÖnceki Haber

Batman İl Tarımın Üç Projesine Onay

Sağlıklı Bir Çevre Hepimizin Ortak GeleceğiSonraki Haber

Sağlıklı Bir Çevre Hepimizin Ortak Gelec...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar