Şekerbank

Anız Yakmanın Zararlarına Dikkat Çeken Müdür Sağlam: "Toprağı Koruyalım, Geleceği Karartmayalım"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Anız Yakmanın Zararlarına Dikkat Çeken Müdür Sağlam: "Toprağı Koruyalım, Geleceği Karartmayalım"
Tofidass

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, anız yakılmasının tarım alanlarına ve çevreye verdiği zararlara dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu: “Tarımsal üretimin ana kaynağı olan toprağın biyolojik, kimyasal ve fiziksel yapısının ve çevrenin korunarak, doğal denge içerisinde toprağın verimliliğinin sürdürülebilirliği için gerekli önlemleri almak başlıca görevimiz. Hububat tarımında, hasadı takiben toprağın yapısına ve çevreye vereceği zarar göz önüne alınarak, anız yakılmasının önlenmesi için denetimlerimizi sürdürmekte ve tedbirler almaktayız. İl Müdürlüğümüz ekipleri, 2024 yılı boyunca anız yakılmasını önleme çalışmalarını sürdürmekte olup, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizce çiftçi eğitimi programlarında geniş bir şekilde anız yangınlarına yer verilmekte ve zararları etraflıca anlatılmaktadır. Yapılan eğitim-yayım çalışmalarında yerel yönetim imkanları ve sivil toplum örgütlerinin katkıları sağlanarak çevreye duyarlılık yaygınlaştırılmaktadır."

Anızın, tarımsal üretim sonucunda biçilmiş olan hububatların toprakta kalan kök ve sapları olduğunu belirten Sağlam, şunları söyledi: “Anız toprağa karıştırıldığında toprakta ayrışarak, 'humus' adı verilen ve toprağın verim gücünü artıran maddeyi meydana getirir. Ayrışma sırasında, anızın yapısında bulunan bitki besin maddeleri toprağa geçerek toprağın verim gücünü artırır. Ancak çiftçilerimiz, bir an önce toprağın hazır hale gelmesi ve mazot tüketimini azaltmak için bilinçsizce anız yakma yoluna gitmektedir. Bu durum tarım alanlarına birçok zarar vermektedir: Ekolojik denge bozulur, orman yangınlarına sebep olur, hava kirliliğini artırır, arazideki enerji iletim ve haberleşme hatları zarar görür, topraktaki organik madde miktarı azalır, toprakta su ve rüzgâr erozyonuna sebep olur ve en önemlisi toprak verimliliğini azaltır.”

Anız yakmanın hukuki boyutuna değinen Sağlam, açıklamalarına şöyle devam etti: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 25.11.2023 tarih ve 32380 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 2024/01 nolu Tebliğ’inin 'L' bendinde 'anız yakanlara her dekar için 386,79 TL idari para cezası verilir. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat artırılır.' İlimizde ikinci ürün ekilişi yapılan yerlerde kontrollü anız yakılmasına da müsaade edilmeyecektir. Ayrıca biçerdöverlerde en az iki adet 6’şar kilogramlık yangın söndürme tüpü bulundurma mecburiyeti vardır. Bulundurmayanlara da 2024 yılı için 2.052 TL idari para cezası uygulanmaktadır.”

Son olarak, tarım topraklarının verimliliğinin korunmasının, kesinlikle anız yakma alışkanlığının bırakılmasına bağlı olduğunu vurgulayan Sağlam, “Değerli çiftçilerimiz, gelecek nesillere bırakacağımız en büyük miras, iyi ve verimli bir topraktır. Anız yakarak geçim kaynağınız olan toprağı fakirleştirip çocuklarımızın geleceğini karartmayalım” dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ege İhracatçı Birlikleri’nden Haziran ayında 1 milyar 329 milyon dolarlık ihracatÖnceki Haber

Ege İhracatçı Birlikleri’nden Haziran ay...

Tarım ve çiftçi sahipsiz, sorunlar çözümsüz değilSonraki Haber

Tarım ve çiftçi sahipsiz, sorunlar çözüm...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar