Şekerbank

Akhisar’da Ata tohumu Karakılçık buğdayı toprakla buluştu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Akhisar’da Ata tohumu Karakılçık buğdayı toprakla buluştu

Akhisar’da Ata tohumu Karakılçık buğdayı toprakla buluştu

Akhisar Belediyesi, Ata tohumu Karakılçık buğdayının üretimini yaygınlaştırma projesini hayata geçirdi. Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu ilk tohumları belediyenin tarım arazilerine serpti.

 Akhisar Belediyesi, Ata tohumu Karakılçık buğdayını Akhisar’da ekme ve yaygınlaştırma projesini başlattı. Belediye Başkanı Besim Dutlulu, belediyeye ait arazilerde ekime başlanan Karakılçık buğdayından bu yıl elde edilecek ürünün, tohumluk olarak çoğaltılarak önümüzdeki yıllarda isteyen Akhisarlı tarım üreticilerine ücretsiz olarak verileceğini söyledi. 

EGE’NİN HAZİNESİ KARAKILÇIK BUĞDAYI ARTIK AKHİSAR’DA

Karakılçık buğdayından ‘Ege’nin Hazinesi’ olarak bahseden Başkan Dutlulu, ithal tohumlar yerine genetiği ile hiç oynanmamış ata tohumu karakılçık buğdayının faydalarının saymakla bitirilemeyeceğini söyledi.

Karakılçık buğdayı hakkında bilgi veren Başkan Dutlulu, “Karakılçık, bilinen en sert buğday türlerinden birisi. Adını başaklarındaki karakılçıklardan alıyor. Sadece un değil, bulgur, makarna, irmik, erişte yapımında da kullanılıyor. Besin değeri yüksek, lif ve mineral açısından zengin. Glüten oranı, genetiği ile oynanmış buğdaylara kıyasla çok çok düşüktür. A, E, K, C vitaminlerini barındıran Karakılçık buğdayının lezzeti de dillere destandır. Üstelik bu toprakların, Anadolu’nun çocuğu.

İSTEYEN ÇİFTÇİLERE ÜCRETSİZ DAĞITILACAK

Akhisar Belediyesi olarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile iletişime geçtik ve bölgemiz şartlarına uygun Atalık tohum Karakılçık buğdayını önümüzdeki yıllarda tohumluk olarak kullanılmak üzere ekmeye başladık. Yeterli miktara ulaştığımızda bu tohumları Akhisarlı üreticilerimize ücretsiz olarak dağıtacağız. Belediye arazilerimizde yetiştirdiğimiz buğdaylardan elde edeceğimiz gıda ürünlerini de ücretsiz olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza dağıtmaya devam edeceğiz. Hayırlı ve bereketli olması dileğiyle” dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Muğla Büyükşehirden 'Akıllı Tarım' çiftliğiÖnceki Haber

Muğla Büyükşehirden 'Akıllı Tarım' çiftl...

Yuntdağyenice’de Tarımsal Kalkınmaya Büyükşehir DesteğiSonraki Haber

Yuntdağyenice’de Tarımsal Kalkınmaya Büy...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar