Şekerbank

'Yeşil altın'ın atlı bekçileri

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
'Yeşil altın'ın atlı bekçileri
Yeşil zeytin ve zeytinyağı üretiminde önemli merkezlerden olan Balıkesir'in Ayvalık ilçesindeki bahçeler, hırsızlık olaylarına karşı yaklaşık 75 yıldır atlı bekçiler tarafından korunuyo
Tofidass

Balıkesir'in Ayvalık ilçesindeki "yeşil altının atlı bekçileri", hasat bitene kadar at ve motorlu araçlarla adım adım gezdikleri zeytinlikleri hırsızlara karşı koruyor.

Bölgede yaklaşık 2 milyon zeytin ağacının budama, bakım ve toplama işlerinde de rapor tutan atlı bekçilerin en önemli işi ise Ayvalıklı üreticilerin zeytinlerine sahip çıkmak.

Ayvalık Çiftçi Mallarını Koruma Başkanı Suat Kaçak, ilk atlı bekçilerin 1941 yılında göreve başladığını belirterek, o günden bu yana bahçelerden zeytin hırsızlığının önüne geçilmeye çalışıldığını söyledi.

"Bize 'yeşil altının atlı bekçileri' diye hitap ediyorlar"

Balıkesir'in büyükşehir olmasıyla birlikte sınırlarının genişlediğini ifade eden Kaçak, İzmir sınırından Gömeç ilçe sınırına kadar olan geniş bölgede görev yaptıklarını anlattı.

Söz konusu alanda yaklaşık 2 milyon zeytin ağacı bulunduğunu dile getiren Suat Kaçak, şöyle konuştu:

"Biz 30 kişilik bir ekiple bu sınırları koruyoruz. 20 atımız ile motosikletlerimiz, tüfek ve telsizlerimiz var. 30 personel de dönüşümlü olarak atlarla zeytinlikleri dolaşıyor. Bazı havalarda arazi geniş olduğu için motosikletlerle de görev yapıyorlar. Genellikle atlarla görevimizi icra ediyoruz. Bizler müstahsillerden tahsil edilen paralarla maaşlarımızı alıyoruz. Üreticilerimiz bizden çok memnun. Bize 'yeşil altının atlı bekçileri' diye hitap ediyorlar, bizim de hoşumuza gidiyor. Bizim devlet güvencesi altına girmemiz lazım. 'Korucu sistemi' gibi bir şey de olabilir. Çünkü bazı seneler mahsul olmuyor, insanlar ödeme yapamıyor ve çok sıkıntı çekiyoruz. Mesela 4 ay işçilerimiz para alamadı bir dönem."

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Genç Çiftçi Projesi Kapsamında Mor Karaman Irkı Koyunlar DağıtıldıÖnceki Haber

Genç Çiftçi Projesi Kapsamında Mor Karam...

Başbakan Binali Yıldırım, Çiftçilerin Merakla Beklediği Haberi VerdiSonraki Haber

Başbakan Binali Yıldırım, Çiftçilerin Me...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar