Şekerbank

Sütün Maliyeti 8.74 Lira, Fiyatı 8.5 Lira

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tofidass

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, 1 ton saman fiyatının 4 bin lirayı, bir çuval yemin ise 400 lirayı geçtiğini belirterek maliyetler altında ezilen besicilerin dramına Meclis'te dikkat çekti. Ulusal Süt Konseyi'nin 1 litre çiğ sütün maliyetini 8 lira 74 kuruş olarak açıkladığını ancak yürürlükteki süt fiyatının maliyetin altında 8.5 lira olduğunu vurgulayan Barut, "Hayvancılık sektöründe üreticilerimiz kuru saman bile alamazken, fahiş artan maliyetlerin karşısında ezilirken bakanlık ve iktidar artık seyirci kalmasın" dedi.
"ÇİFTÇİ KAZANMIYOR, VATANDAŞ ALAMIYOR"
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda hayvancılık sektöründe yaşanan sorunlara işaret ederek iktidarı ve bakanlığı harekete geçmeye çağıran Ayhan Barut, "Herkes biliyor ki besicilerimiz büyük sorunlar yaşıyor. Bir ton samanın fiyatı 4 bin lirayı geçti, bir çuval yem 400 liraya dayandı. Çiftçi için et de süt de para etmiyor, halkımız ise tüketemiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı ile AKP iktidarı hayvancılık sektöründe yaşanan vahim durumu sadece seyrediyor, göstermelik adımlarla durumu geçiştirmeye çalışıyor" diye konuştu.
"SÜT FİYATI MALİYETİN ALTINDA"
Süt fiyatlarının maliyetin altında olduğunu, kuru samanın bile ateş pahasına satıldığını bildiren Ayhan Barut, çözüm talebini yineleyerek şunları kaydetti:
"İneklerimiz kesime gidiyor. Bakanlık et ve süt fiyatlarıyla ilgili ya susuyor ya da makyaj adımları atıyor. Serbest piyasada çiğ süt fiyatı 12 lirayı aştı. Ulusal Süt Konseyi Aralık ayında çiğ süt maliyetini 8.74 lira olarak açıkladı. Ama ne acıdır ki aynı konsey, çiğ süt referans fiyatını hala 8.50 lira olarak belirledi. Maliyetin fiyattan yukarıda olması kabul edilemez. Aklımızla dalga geçmeyi bırakarak kan ağlayan üreticinin sesini duyacak mısınız? Hayvancılık sektöründe üreticilerimiz kuru saman bile alamazken, fahiş artan maliyetlerin karşısında ezilirken bakanlık ve iktidar artık seyirci kalmasın."

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TürkTraktör 600 Bininci Motorunu ÜrettiÖnceki Haber

TürkTraktör 600 Bininci Motorunu Üretti

Bolu’da Varroa Zararlısına Karşı İlaçlama Çalışmaları YapıldıSonraki Haber

Bolu’da Varroa Zararlısına Karşı İlaçlam...

Haber Yorumları

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar