Şekerbank

Süt Parası Karşılığında İnek Dağıtılıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Süt Parası Karşılığında İnek Dağıtılıyor
Tofidass

Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından birlik üyelerine süt parası karşılığında Avrupa ülkelerinden ithal edilen gebe simental düve dağıtımı başladı. Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından yürütülen proje kapsamında, yıl sonuna kadar 148 çiftçiye 1310 adet hayvan dağıtımı gerçekleştirilecek. Yetiştiriciler aldıkları ineklerin sütleri ile borçlarını ödeyecek. 

Yıl sonuna kadar 2 aylık sürede dağıtılacak 1310 adet hayvanın ilk parti dağıtımları bugün Erzincan Ticaret Borsasına ait Erzincan hayvan pazarında gerçekleştirildi. İlk Parti hayvanların dağıtım törenine Erzincan Vali Yardımcısı Dede Musa Baştürk, Erzincan Belediye Başkan Yardımcısı Karabey Atıcı, Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Şahin, Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Faruk Günay ve yetiştiriciler katıldı.

Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından yapılan proje kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ziraat Bankası ve Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği tarafından onaylanarak hayata geçirilmesiyle Erzincan'da hayvancılığın geliştirilmesi yönünde bir adım daha atılmış oldu.

Damızlık Düve dağıtım töreninde konuşan Erzincan Vali Yardımcısı Dede Musa Baştürk, "Bugün Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından dağıtımı yapılacak olan  1310 adet hayvanın ilk parti teslimatına bizzat şahit olduk. Her bir çiftçimize 10'ar adet gebe düve dağıtımı gerçekleştiriliyor. Bölgedeki büyükbaş hayvan kapasitesinin artırılması anlamında önemli bir adımdır. Çiftçilerimizin bu hayvanları başarılı bir şekilde yetiştirmeleri, diğer çiftçilerimizin de kendi işletmelerini yeniden gözden geçirerek et ve süt verimi yüksek kültür ırkı hayvanları yetiştirmelerine vesile olacaktır. İlimizde hem kültür ırkı oranının yaygınlaşması hem de modern yetiştiriciliğin gelişmesi anlamında önemli bir adım. Ayrıca ilimizin yıllık süt üretiminin artırılmasına önemli katkılar sağlayacaktır. Yılda 3 bin tona yakın bir artış olacağını düşünüyorum. Bu projenin finansman ayağını sağlayan Ziraat Bankası yetkililerine teşekkür ediyorum. Dağıtılan hayvanlar sürdürülebilir hayvancılık açısından katkı sağlayacak önemli bir rakamdır" dedi.

Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Faruk Günay ise yaptığı açıklamada "2014 yılından bu yana Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ziraat Bankası ve Merkez birliğimiz arasında yapılan anlaşma kapsamında süt parası karşılığında hayvan dağıtımı yapıyoruz. Her ay düzenli olarak üyelerimizin süt parasından belirli bir miktarda kesinti yapıyoruz ve bu paralar bir hesapta toplanıyor. Bir miktar da çiftçimiz tarafından ödenmek suretiyle hayvanların ücreti ödenmiş oluyor. 2 sene ödemesiz, 24 ay faizsiz ve 6 yılda ödeme tamamlanmış olacak. 2014 yılında 450 adet hayvan, 2015 yılında ise 850 adet hayvan dağıtmıştık. 2016 yılında ise 1310 adet hayvan dağıtımını gerçekleştirerek toplamda 2610 adet hayvanı Erzincan'a kazandırmış olacağız. Dağıttığımız hayvanlar simental ırkıdır daha önce montofon cinsi hayvanlar da vardı. Biliyorsunuz ülkemizde süt fazlası var olmasına rağmen aynı zamanda et açığımız da var. Bu et açığını en iyi şekilde kapatabileceğimiz ırk simental ırkıdır. Bizim bölgemizde tarım ve hayvancılık dışında yapılabilecek çok fazla ekonomik faaliyet bulunmamaktadır. Önümüzdeki günlerde Erzincan'ın merkezinin günlük süt üretimi 200 tona ulaştıracağız. Halihazırda yılbaşında günlük üretim 50 tonu bulacak. Uygulamaya konulan projelerin meyvelerinin alınmaya başlamasıyla 200 tona doğru yol alacağız. Bu çalışmaların tamamlanmasıyla Erzincan'da saf hayvan ırkı %70'lere ulaşacak. Ankara'dan bu tarafa bölgenin adeta kompetanı olduk. Erzincan'ı et ve süt üreten, ürettiğini pazarlayan bir il haline getireceğiz. Tarım ve hayvancılığın marka olduğu bir şehir oluşturmaya çalışıyoruz. Biz buna inanıyoruz. En büyük eksiğimiz bir süt işleme tesisinin eksikliğidir. Büyük çaplı bir işletmenin ilimize açılması gerekiyor. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Devlet büyüklerimizden bu konuda yardım bekliyoruz. Ulusal firmalardan birinin Erzincan'a gelerek üretilen sütü işlemesini istiyoruz" diye konuştu.

Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Şahin ise yaptığı açıklamada "İlimizdeki kültür ırkı hayvan oranının artırılması, et ve süt üretiminin daha yukarılara çekilmesine büyük katkı sağlayacak bu proje kapsamında yetiştiricilerimize 10'ar adet gebe düve dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Yapılan projelerle kültür ırkı hayvan oranının artmasına paralel olarak et ve süt üretimimiz her geçen gün daha da artıyor. Erzincan genelinde günlük 400 ton civarında süt üretimi gerçekleştirilmektedir. Bizim amacımız üretilen bu sütün soğuk zincir ile hijyenik bir şekilde toplanmasını sağlayarak, bu sütün işlenmesini sağlamaktır. Bu yönde çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Hayvanlarını alan çiftçiler ise son derece mutlu olduklarını ifade ederek yetkililere teşekkür ettiler. Yetiştiricilere hayvan dağıtımı yıl sonuna kadar aralıklarla devam edecek.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Genç Çiftçilere Damızlık Düveleri DağıtıldıÖnceki Haber

Genç Çiftçilere Damızlık Düveleri Dağıtı...

İnekleri Süt Parası İle 7 Yılda ÖdeyeceklerSonraki Haber

İnekleri Süt Parası İle 7 Yılda Ödeyecek...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar