Şekerbank

Sonbahar Şap aşılama programı başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sonbahar Şap aşılama programı başladı
Tofidass

Samsun'da 2020 Yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri kontrolü Programı kapsamında 1 Eylül-16 Kasım 2020 tarihleri arasında Şap Aşılama Programı tamamlanacaktır.

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam; “Şap Hastalığı, eskiden beri bilinen, ülkeler arası canlı hayvan ve hayvansal ürün ticaretini olumsuz yönde etkileyen, büyük ekonomik kayıplara neden olan, çift tırnaklı hayvanların akut ve çok bulaşıcı viral bir hastalığıdır. Bu hastalığa sığır, manda, koyun keçi domuzların yanında yabani çift tırnaklı hayvanlarda duyarlıdır. Hastalıktan korunmada aşılama çok önemli olduğundan,  yetiştiricilerimizin büyükbaş hayvanlarına Şap aşısını mutlaka yaptırması gerekmektedir. Ayrıca sevk edilecek büyükbaş hayvanlar şap hastalığına karşı son 12 ay içerisinde en az iki kere şap aşısıyla aşılanmış olması ve ikinci aşılamanın son altı ay içinde yapılmış olması gerekmektedir. 

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 4. maddesi gereğince yetiştiricilerin hayvanlarını aşılatmaları zorunlu olup,   aksi hareket edenler hakkında ilgili kanuna muhalefetten 2020 yılı için 13.934 TL idari para cezası verilmesi hükmü mevcuttur. Şap Aşısı uygulanmamış hayvanların sevklerine müsaade edilmeyecek olup, veteriner sağlık raporu tanzim edilmeyecektir.

Aşılama Programı;  İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından yürütülecektir. Üreticilerimizin mutlaka hayvanlarına aşı yaptırmaları ve daha ayrıntılı bilgi almak için İl ve İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir. Hayvan yetiştiricilerimizin Şap Aşılama Programına göstereceği yoğun ilgi ilimizde Şap Hastalığı ile mücadelemizi kolaylaştıracaktır.

Hayvan sahipleri ve ilgililerin gerekli hassasiyeti göstermeleri gereklidir.” dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gürer: “Kendi kendimize yetiyoruz diyen iktidar tonu 2450 TL’den İthal buğday getiriyor”Önceki Haber

Gürer: “Kendi kendimize yetiyoruz diyen...

Çeltik Yanıklığına karşı mücade edilmesi gerekiyorSonraki Haber

Çeltik Yanıklığına karşı mücade edilmesi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar