Şekerbank
Tofidas1

Sındırgı'da İkinci Lavanta Hasat Şenliği Düzenlendi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sındırgı'da İkinci Lavanta Hasat Şenliği Düzenlendi
Tofidas3

Sındırgı'da alternatif tarım ürünlerinin yetiştirile bilirliğini arttırmak ve kıraç arazilerin de değerlendirilmesini sağlamak adına Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Sındırgı Belediyesinin birlikte oluşturduğu örnek lavanta bahçesinde ikinci hasat gerçekleşti. Renkli görüntüsü ve mis kokusu ile fotoğraf karelerini de süsleyen tarla da ilçedeki vatandaşlar ile birlikte hasat yapıldı.

Hasat başlamadan önce lavantanın yetişme süreci ve hasat dönemi ile ilgili vatandaşlara bilgi verildi.

İlçe merkezine birkaç km uzaklıkta kurulan lavanta tarlasında ikinci hasat gerçekleştirildi. İlaç sanayinden kozmetiğe, gıdadan parfümeri sektörüne kadar pek çok kullanım alanı bulunan lavanta yetiştiriciliği vatandaşlardan da talep görmeye başladı. Yurt içinden ve yurt dışından birçok vatandaşa lavanta yetiştiriciliği konusunda teknik destek verildi. 5000 metrekare üzerine dikilen 5500 kök lavantanın ilk hasadından yaklaşık 10000 lira gibi kar elde edilmişti.

Lavantanın ekonomik katkısının arttırılmasını sağlamak için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çiftçi Eğitim Merkezinde lavanta yağına çevrildi. İlk hasattan 20 kg lavanta yağı elde edilirken, ikinci hasatta ise bu miktarın 33 kiloya ulaşması bekleniyor. Bunun yanında lavanta hanımeli çarşısında işlenen keselere konulara ev kokusu olarak da değerlendiriliyor.

“ Arıcılar da Lavanta Tarlasından Memnun”

İlçede arıcılık yapan ve lavanta tarlasına yakın yerde kovanları bulunan arıcılar baldaki verimin ve kalitenin arttığını belirtti. Üretilen ballar da analize gönderildiğinde lavanta balı olarak nitelendirildi. Lavanta kokusunun ve özünün hakim olduğu ballar şifa kaynağı halini alıyor. Çeşitli bölgelerde lavanta dikiminin gerçekleştirilmesi için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Sındırgı Belediyesi işbirliği ile vatandaşlara destek sunuluyor.  

Lavantanın aşırı sulamaya ihtiyaç duymaması, kıraç araziyi sevmesi ve aynı kök ile 20 yıla kadar ürün elde edilmesi alternatif tarım için cezbedici özellik taşıyor.

Hasat öncesi konuşan Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş “ Doğal şehir Sındırgı’da farklı etkinlikler ile ekonomiye katkı sağlamaya devam ediyoruz. Bulunduğumuz alan hem aromatik hem de bal olarak da arıların polenlerine katkı sağlayan, hem de kokusu ile etrafa mis gibi bir hava salan lavanta bahçesindeyiz. Menet kırı dediğimiz, aslında hiç kimsenin tarım amacıyla kullanmadığı, susuz bir alanda yapılmış güzel bir lavanta bahçesi. Turizmle gelişen ve kalkınan ilçemizde yaz aylarında turizm gezilerine katkı sağlayacak da bir alan. Bizler bu bahçe ile hem turizme katkı sağlayabilmek, hem de kırsal mahallelerimize örnek teşkil etmesi, kendilerinin de bu tür alternatif tarıma yönelerek ekonomik kazanç sağlamalarını sağlaması ve göçün tersine çevrilmesi öncelikli amacımız. Başta Büyükşehr Belediyemize ve Kırsal Hizmetler Daire Başkanımız Ahmet Mekin Tüzün’ün destekleri ve Kentsel Tasarım Müdürlüğü personelimin gayretleri ile örnek olarak oluşturduğumuz lavanta bahçemizde de ikinci hasadımızı gerçekleştiriliyoruz. Büyükşehir olmanın avantajı biraz da bu. Sadece yol kanalizasyon değil, tarım ve hayvancılık alanında da vatandaşlarımıza kazanç sağlayacak projelere destek veriliyor. Örnek lavanta bahçesini kurarken de 50 farklı mahalleden vatandaşımız çalıştı. Amaç onlarında bu işin nasıl yapıldığını öğrenmesiydi. Bu projemiz başarılı oldu. Yurt içinde ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız lavanta yetiştirme konusunda destek aldı. Bizler de lavantayı hanımeli çarşımızda bayanların diktiği keselerde koku amaçlı kullandığımız gibi ekonomik girdisini çoğaltmak, yağ analizini yapmak için lavanta yağına çevirdik. İlçemizin bu iş için gayet uygun olduğunu görmüş olduk. Çevresindeki kovanlardan aldığımız bal numunelerine de analize gönderdik. Değerlerin yükseldiğini lavanta balı olarak şifa kaynağına dönüştüğünü gördük. Kapılarımız her zaman açık. Vatandaşlarımıza her türlü desteğe hazırız. Şimdi hemen bu bölgede 1000 metrekarelik örnek jeotermal sera projesini hayata geçireceğiz.” Dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kırıkkale'de Göletlere 36 Bin Yavru Sazan BırakıldıÖnceki Haber

Kırıkkale'de Göletlere 36 Bin Yavru Saz...

Lüleburgaz'da Lavanta Hasadı BaşladıSonraki Haber

Lüleburgaz'da Lavanta Hasadı Başladı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar