Şekerbank
Tofidas1

Şarka Virüsü Survey Çalışmaları Devam Ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şarka Virüsü Survey Çalışmaları Devam Ediyor
Tofidas3

Bolu’da Bitki Sağlığı Uygulama programında yer alan Şarka Virüsü Zararlı Organizması için yapılan ari alan çalışması kapsamında sert çekirdekli meyve ağaçlarından numuneler alınırken; turunçgil uzun antenli böceği ve diğer zararlı organizmalar ile ilgili Survey çalışmaları yapılmıştır.

Konu hakkında açıklama yapan Bolu Tarım ve Orman İl Müdürü İzzet Murat;

“Türkiye'de 1968 yılından beri çekirdekli meyvelerde görülen ve 2000’li yıllarda hızla yayılan şarka virüsü ile ilgili bakanlığımız tarafından çalışmalar yürütülmektedir. İlimizde de görülme riski bulunan şarka virüsü ile ilgili olarak Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerimiz numune alarak kontrol ve denetim çalışmalarını yürütmektedirler.

Şarka virüsü (Plum pox potyvirus, PPV) sert çekirdekli meyve türlerinden özellikle de kayısı, erik, şeftali, nektari, badem ve kirazda daha sık görülüyor. Bu virüs dünyada bilinen en tehlikeli hastalıklardan bir tanesinin kaynağını oluşturuyor. Ürünün kalite ve kantitesinde direk zarara yol açar. Virüs ile bulaşık ağaçlarda, meyvelerde şiddetli deformasyonlar ve hasat zamanından önce erken döküm olmaktadır. Şiddetli enfeksiyonlarda %100'e varan oranlarda zarar oluşabilmektedir.

Sert çekirdekli meyve türleri için büyük risk oluşturan şarka virüsünün ve diğer karantinaya tabi etmenlerin İlimizde bulaşmaması ve yayılmaması için gerekli kontrol ve tedbirler alınmakta, birimlerimiz ile de koordineli olarak denetimler yoğun bir şekilde yıl boyunca devam etmektedir.

Ayrıca meyve ağaçlarında büyük zararlara neden olan turunçgil uzun antenli böceği ve diğer zararlı organizmalar ile ilgili Surveylerde aralıksız devam etmektedir. Üreten Bolu’muzun ürün kalitesini korumak adına çalışmalarımız düzenli rutinlerle devam etmektedir” dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tarım Kredi Kooperatifleri, ayçiçek alım fiyatını açıkladıÖnceki Haber

Tarım Kredi Kooperatifleri, ayçiçek alım...

Alaçam’da Çilek Festivali GerçekleştirildiSonraki Haber

Alaçam’da Çilek Festivali Gerçekleştiril...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar