Şekerbank

Şap Aşılama Kampanyası Devam Ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şap Aşılama Kampanyası Devam Ediyor
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ülke genelinde uygulamaya konulan 'Bölgesel Risklerin Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyon Projesi' kapsamında son günlerde Türkiye'de görülen ve hızlı yayılım özelliği gösteren farklı bir A tipi Şap virüsü nedeniyle 2016 yılı ilkbahar şap aşılama kampanyası Karaman' da başlatıldı.
Tofidass

Karaman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Haşim KESKİN, son günlerde görülen ve hızlı yayılım özelliği gösteren farklı bir A tipi şap virüsü nedeniyle 2016 yılı ilkbahar şap aşılama kampanyasının başlatıldığını belirterek, Ankara Şap Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yeni virüse karşı aşı üretiminin gerçekleştirildiğini söyledi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yeni A tipi virüs nedeniyle ülke genelinde 2016 yılı ilkbahar şap aşılama programının başlatılmasına karar verildiğini ifade eden İl Müdürü KESKİN, il genelinde 2016 yılı ilkbahar şap aşılama programı kapsamında tüm büyükbaş hayvanların aşılanacağını ifade etti.

Şap hastalığının, hayvancılık sektörü için zararlarının büyük olduğunu söyleyen KESKİN: “Bu hastalığa sığır, manda, koyun keçi ile birlikte yabani çift tırnaklı hayvanlar da duyarlıdır. Şap hastalığına bağlı ekonomik kayıplar oldukça yüksektir. Hastalığın direk ekonomik kayıpları arasında özellikle genç hayvan ölümleri, süt ve et veriminde düşme, üreme performansında düşme, ticarete getirilen kısıtlamalar sayılabilir. Özellikle buzağı ve kuzular hastalığa karşı son derece hassas olup yüzde 80’lere varan oranlarda ölümlere yol açabilir. Hastalıktan korunmada aşılama çok önemlidir. Hastalıktan korunmanın en önemli yolu, hayvanların altı ay aralıkla yılda iki kez (ilkbahar, sonbahar) aşılanmasıdır. Ayrıca hayvancılık işletmelerinde, temizlik ve dezenfeksiyon gibi önlemler ile dışarıdan yeni satın alınan hayvanlara şap aşısı yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir.”

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 4. maddesi gereğince yetiştiricilerin hayvanlarını aşılatmalarının zorunlu olduğunu belirten  İl Müdürü KESKİN: “Aksi hareket edenler hakkında 2016 yılı için 7 bin 731 TL idari para cezası verilmesi hükmü mevcuttur. İlimiz Akdeniz ile iç Anadolu bölgeleri arasında geçit bölgesinde olmasından dolayı hayvan hareketleri yoğun olmakta ve bu nedenle de hastalık riski devam etmektedir. Şap aşısı uygulanmamış hayvanların sevklerine müsaade edilmeyerek veteriner sağlık raporu verilmemektedir. Üreticilerimizin mutlaka hayvanlarına aşı yaptırmaları ve daha ayrıntılı bilgi almak için il ve ilçe müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir. Hayvan yetiştiricilerimizin şap aşılama programına göstereceği ilgi mücadelemizi kolaylaştıracaktır. Bu bağlamda İl Müdürlüğümüz Veteriner Hekimleri, Tekniker ve Teknisyenlerince özveri ve karalılıkla sürdürülen aşılama programı sayesinde ekonomik kayıplar asgari düzeye indirilmiş olacaktır" dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Turunçgilde İhracat Liderliği MandalinadaÖnceki Haber

Turunçgilde İhracat Liderliği Mandalinad...

Arıcılık Desteklemeleri ÖdeniyorSonraki Haber

Arıcılık Desteklemeleri Ödeniyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar