Şekerbank

Samsun’da Arpa, Buğday ve Kanolada Hasat Devam Ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Samsun’da Arpa, Buğday ve Kanolada Hasat Devam Ediyor
Samsun’da Arpa, Buğday ve Kanola Hasadı Başladı: İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Dane Kaybını Önlemek İçin Denetimleri Sürdürüyor.
Tofidass

Samsun’da arpa, buğday ve kanola hasadı başlamış olup, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik ekipleri, hasatta dane kaybının önlenmesi amacıyla biçerdöver ve hasat denetimlerine aralıksız devam ediyor. Teknik ekiplerle birlikte Havza ilçesinde denetimlere katılan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, 2024 yılı buğday hasadına ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“11 Haziran 2024 tarihinde Bafra ve Ondokuzmayıs ilçelerimizde başlayan buğday hasadında, il genelinde yapılan biçerdöverle buğday hasadı kontrollerinde, buğday verimi 370 kg/da, hasat edilen ürün oranı %60, dane kaybı %0,5-1 kg/da, biçim fiyatı 250-350 TL arasında, buğday fiyatı ise 7,5-8 TL/Kg olarak tespit edilmiştir.

Hububatların topraktan çıkışına denk gelen tarihlerde ilimizde yağışların beklenenden az olmasına bağlı olarak ekinler boy atamamıştır. Ancak mayıs yağmurları ile birlikte zarar eşiğinden dönülerek, ürün kalitesinde olumlu gelişmeler yaşanmış ve ürün rekoltesinde önemli artış gözlenmiştir. Bu da bizim ve üreticilerimizin yüzünü güldürmüştür.”

Biçerdöver kullanıcılarına önemli uyarılarda bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, şunları söyledi: “Biçerdöver operatörlerimizi önemsiyoruz. Bol ve bereketli hasat sezonu geçirmemizde katkıları büyük. Biçerdöverleri kullanırken hızlı gitmemelerini, anızları istenilen düzeyde biçmelerini, dane kaybının en az seviyede olmasını hassasiyetle vurguluyorum. Operatörlerimizin araçlarında mutlaka yangın tüpü bulundurmalarını ve sigara içmemelerini tekrar tekrar hatırlatıyorum. Bu vesileyle çiftçilerimizin ürününün bol, kazançlarının bereketli olmasını dilerim.”

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kaçak Elektrik Tüketimi Şanlıurfa’daki Şebekemizde Hasar YaratıyorÖnceki Haber

Kaçak Elektrik Tüketimi Şanlıurfa’daki Ş...

Un İhracatı İlk Yarıyılda Yüzde 15 ArttıSonraki Haber

Un İhracatı İlk Yarıyılda Yüzde 15 Arttı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar