Şekerbank Esnaf

PETVET ve Evcil Hayvanların Kimliklendirilmesi Protokolü İmzalandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
PETVET ve Evcil Hayvanların Kimliklendirilmesi Protokolü İmzalandı

Samsun’da Kedi, Köpek ve Gelinciklerin kimliklendirilmesi amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Samsun- Sinop Veteriner Hekimler Odası ile protokol imzalanarak Serbest Veteriner Hekimler tarafından uygulanacak mikroçipler TVHB aracılığıyla odalara veya serbest veteriner hekimlere tahsis edildi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Samsun Valiliği Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM: “Kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirme işlemi; TVHB ile İl/ İlçe Müdürlüklerimiz tarafından temin edilecek mikroçipler kullanılarak gerçekleştirilecek,  yine İl/ İlçe Müdürlüklerince mikroçiplerin okutulması işlemi Koyun ve Keçilerin Elektronik Olarak Kimliklendirilmesi ve Kaydı Projesi kapsamında dağıtılan el terminalleri veya İl/ İlçe Müdürlükleri tarafından temin edilen okuyucular aracılığıyla yapılacaktır. TVHB kendi okuyucularının teminini sağlayabilecektir.

31.12.2021 tarihine kadar her yaştan sahipli köpeklere mikroçip uygulanarak, yönetmelikte belirtilen tanımlama süresine bakılmaksızın kayıt işlemleri yapılacaktır. Ayrıca sahipli kedi ve gelinciklerin kimliklendirme işlemlerine de başlanacaktır. Bu kapsamda, İl Müdürlüğümüz ve Samsun- Sinop Veteriner Hekimler Odası arasında 30.04.2021 tarihinde İl Müdürlüğümüz binasında bir protokol imzalanmıştır. Protokol ile sahipli evcil hayvanların Odaya bağlı 6343 sayılı Kanunla faaliyet gösteren Serbest Veteriner Hekimlerin de kimliklendirme faaliyetinde bulunmalarının önü açılmıştır.

Bu kapsamda İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ve Serbest Veteriner Hekimler tarafından sahipli kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip uygulanarak akabinde pasaport düzenlenecektir. Bu uygulama pasaporta sahip bilgileri, sahip değişiklikleri, aşılamaları ile cerrahi müdahaleleri gibi bilgiler işlenebilecektir.

 Bu sayede can dostlarımız artık sokağa atılamayacak, kedi ve köpeğini sokağa atan şahıslara da idari para cezası uygulanacaktır. Aynı zamanda Bakanlığımızın oluşturmuş olduğu PETVET veri tabanlı kayıt sistemi ile tüm sahipli kedi köpekler veri tabanına kaydedilerek; başta kuduz hastalığı olmak üzere zoonoz kaynaklı (hayvandan insana geçen) hastalıkların kontrol altına alınması sağlanacaktır. Protokolün hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Altıncı FISHCap çevrimiçi semineri, Türkmenistan'daki balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği endüstrisine odaklanıyorÖnceki Haber

Altıncı FISHCap çevrimiçi semineri, Türk...

"Halkın sofrasına götürülemeyen soğan, tarlada çürüyor"Sonraki Haber

"Halkın sofrasına götürülemeyen soğan, t...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar