Şekerbank

Karakoz: “Geçen Yıla Göre Kurban Fiyatları En Az Yüzde 110 Arttı”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Karakoz: “Geçen Yıla Göre Kurban Fiyatları En Az Yüzde 110 Arttı”
Tofidass

16 Haziran günü başlayacak olan Kurban Bayramı öncesi büyükbaş hayvan fiyatları piyasada 130 ile 220 bin lira arasında değişirken ortalama bir küçükbaş hayvan ise 15 ile 25 bin lira arasında değişen fiyatlarda satılıyor. Kurbanını vekalet vererek kesmek isteyenler Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı ve Türk Kızılay’ına bağışta bulunuyorlar.

Kurbanlıklar Devletin Kurumlarında Bile Zamlı

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz; “Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurban satış yerlerinde, pazarlarda ve devletin kurumlarında kurbanlık satışları başladı. Bırakın serbest piyasadaki artışları sadece Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türk Kızılay’ının satış fiyatlarını bile dikkate aldığımızda bir önceki yıla göre kurbanlık fiyatları yüzde 97’lik bir artışla 5 bin 950 liradan 11 bin 750 liraya çıkmıştır. Ama ne asgari ücretlinin ne emeklinin ne işçinin ne de memurun maaşları bu derece artmadı. Nasıl olacak da vatandaş bu fiyatlara kurban ibadetini yerine getirecek?” çıkışını yaptı.

Kurban Fiyatlarında Yaşanan Artış Yüzde 110’dan Fazla

Özellikle; 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra yemdeki artış, ahır ve bakıcı harcamaları, aşılar ve veteriner giderleri gibi artan girdi maliyetleri nedeniyle kurban fiyatlarının bu denli yükseldiğinin altını çizen Karakoz; “Geçen yıl ortalama 85 bin liraya alınan büyükbaş hayvan bu yıl yüzde 111’lik bir artışla 180 bin liraya; 12 bin liraya alınan küçükbaş hayvan ise yüzde 108 artışla 25 bin liraya çıktı. Asgari ücretin 17 bin lira, en düşük emekli maaşının da 10 bin lira olduğu bu dönemde asgari ücretlileri emekliler, memurlar dahi kurban kesemez hale getirildi.” dedi.

Asgari Ücretli 2018 Yılında 2 Kurban Hissesi Alırken Bu Yıl 1 Kurban Hissesi Alıyor

CHP'li Karakoz; “2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmeden önce aynı kurumlarda vekaleten kurban bedeli 850 lira, asgari ücret ise 1.600 liraydı. Yani bir asgari ücret ile Diyanet İşleri Başkanlığı ya da Türk Kızılay’ından 2 adet kurban hissesi alabiliyordu. Bugün ancak bir kurban hissesi alabiliyor. AKP hükümeti asgari ücretlinin en az 1 kurban hissesini enflasyona yedirmiştir.” dedi.

Üretim Maliyetleri En Az Yüzde 100 Arttı

Geçtiğimiz yıl 1 çuval yemin fiyatının 400 lira bu yıl ise 600 lira, bakıcı aylığının 20 bin lira bugün ise 40 bin lira, geçen yıl 350 liralık ilacın bu yıl 650 lira olduğunu hatırlatan Karakoz; “Kısacası, yem fiyatları da, ahır giderleri de, işçilik maliyetleri de, ilaç fiyatları da, veteriner masrafları arttı. Girdi maliyetlerinde yaşanan en az yüzde 100’lük bu artışlar da hayvan maliyetlerine yansıdı. Bu fiyatlarla kurban kesmek vatandaşa hayal oldu.” değerlendirmesini yaptı.

Hayvancılık Destekleri Artırılmalıdır

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz; “Piyasada kurbanlıkların ucuza satılabilmesi için mutlaka hayvancılıkta destekler artırılmalı, planlı bir politika uygulanmalı ve hayvan yemlerinin sübvanse edilmesi gerekmektedir. Evet! şu anda yemde her ne kadar destek olsa da az olduğu için üretim maliyetlerini karşılamıyor. Yem destekleri yüzde 10’dan en az yüzde 50’ye yükseltmelidir. İktidar hayvan ithal etmeyi bırakmalıdır. Ve vatandaşın alım gücünün artırılması için en düşük emekli aylığı ve 3.000 lira olan bayram ikramiyeleri bir asgari ücret seviyesine yükseltmelidir.” açıklamasını yaptı.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DEVA Partili Karal: Yurt içi kurban ibadeti, yurt dışından 3 kat daha pahalı!Önceki Haber

DEVA Partili Karal: Yurt içi kurban ibad...

Gıdada Yapılan Tağşişler, Gıda Güvenliğini Tehdit EdiyorSonraki Haber

Gıdada Yapılan Tağşişler, Gıda Güvenliği...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar