Şekerbank

Hayvan İthalatının Sonlandırılması Konusunda Son Derece Kararlıyız!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hayvan İthalatının Sonlandırılması Konusunda Son Derece Kararlıyız!
Tarım Ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Afyonkarahisar'da Tarım ve Orman Sektör Temsilcileri ile biraraya geldi, bir dizi müjde verdi.
Tofidass

Tarım Ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Afyonkarahisar'da Tarım ve Orman Sektör Temsilcileri ile biraraya geldi, bir dizi müjde verdi.

Afyonkarahisarlı çiftçilerimize, son 17 yılda, 1,8 Milyar Lira tarımsal destek verildiğini belirten Bakan Pakdemirli, ''Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programları ile de toplam 789 projeyi destekledik, hayalleri gerçekleştirdik, umut olduk ve 5 bin kişiye de istihdam sağlamış olduk'' diye konuştu.

Bizim işimiz gücümüz toprak diyen Bakan Pakdemirli bu kapsamda, Afyon'da 5 tarımsal ovanın "Tarımsal Sit" alanı ilan edilerek, koruma altına alındığını ve böylece tarımsal ovalara tek bir çivi dahi çaktırılmayacağını ifade etti.

AFYON'DA BİTKİSEL ÜRETİM DEĞERİ 5 KAT, HAYVANSAL ÜRETİM DEĞERİ 8,6 KAT ARTIRILDI

Afyon'a verilen destekler ve yapılan çalışmalar neticesinde; 17 yılda bitkisel üretim değerinin 5 kat, hayvansal üretim değerinin de 8,6 kat artırıldığını belirten Bakan Pakdemirli, ''Afyonkarahisar'ın, ülkemizin tarım ve hayvancılığına katkısı büyük! Tabii şu da bir hakikat; Mesela; "hayvancılık" ülkemizin pek çok yerinde yapılır. Fakat Afyonkarahisarlılar, hayvancılığa değer katmayı bilir. İşte bunun en önemli örneklerinden biri de; Afyon'un "yumurtacı tavuk üretimi" nde 1. Sırada olmasıdır! Yine Afyon; haşhaş ve vişne üretiminde 1. sırada, bezelye üretiminde 2. sırada ve patates üretiminde ise 3.sıradadır'' dedi.

''MARKANIZ, SİZİN İMZANIZDIR! EMEĞİNİZİN EDERİ İÇİN MARKALAŞIN!''

Afyon'un, Türkiye'nin 3. Gastronomi Şehri olarak tescillendiğini hatırlatan Bakan Pakdemirli, bu noktada da gastronomi turizminin yıllık 150 milyar dolarlık ekonomiye sahip olduğunu vurgulayarak, markalaşma anlamında ''MARKANIZ, SİZİN İMZANIZDIR! EMEĞİNİZİN EDERİ İÇİN MARKALAŞIN!'' sözleri ile çağrıda bulundu.

Afyon'un ihracatta da önemli bir başarı yakaladığını belirten Bakan Pakdemirli, ''Afyon'da, son 17 yılda, tarımsal ihracatı 55 kat artırarak, 123,4 Milyon Dolar seviyesine çıkarttık! Afyon, bugün başta Almanya, Hollanda, İsrail, İngiltere, Rusya ve Çin olmak üzere; 50 farklı ülkeye, tarımsal ürün ihracatı yapan bir şehir konumuna geldi! Yani Afyon, Avrupa'dan Çin'e kadar ihracat yapan bir şehirdir! Biz de Bakanlık olarak üzerimize düşeni yapmak adına; 2020 yılı bütçesinin %54,5'ini tarımsal desteklere ayırdık. Böylece, 2020 yılında, bir önceki yıla göre %36,7 artışlık tarımsal destekle en yüksek artışı sağlamış olacağız'' dedi.

BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN AFYON'A BİR DİZİ MÜJDE!

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Sektör Temsilcileri ile biraraya geldiği toplantıda Afyon'a peş peşe müjdeler de verdi. ''İnşallah Afyon'a çok yakında likit yumurta ve yumurta tozu üretim tesisi kuruyoruz! ŞİMDİDEN HAYIRLI, UĞURLU OLSUN! 2. Müjde! Afyonkarahisar'da Tarıma Dayalı Jeotermal Enerji İle Isıtmalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması için gerekli talimatları verdim. İnşallah yapacağımız bu seralarda, dekarda 55-60 ton ürün alacaksınız. Örneğin 1.000 dekara sera kurduğumuzda, yılda 55-60 milyon kg domates elde edeceğiz ve 1.200 vatandaşımız iş ve aş sahibi olacak. Ve 3. Müjde! Afyonkarahisar'da Tarıma Dayalı İhtisas (Mandacılık) Organize Sanayi Bölgesi kurulması için gerekli talimatı verdim. Bu Organize Sanayi Bölgesi'nde; Süt Entegre Tesisi, Et Entegre Tesisi, Yem Fabrikası, Biyogaz Tesisi, AR-GE merkezi, Fuar ve Festivallerin yapılacağı bir merkez de yer alacak''

Sadece bunlar da değil. Afyon'a eli boş gelmedik diyen Bakan Pakdemirli müjdeleri peş peşe sıralamaya devam etti. ''Tarım Kredi Kooperatiflerimiz aracılığıyla, önümüzdeki haftadan itibaren, iki Tarım Kredi Kooperatif Marketini hizmete alıyoruz. İnşallah 2020 yılı içerisinde de 3 marketi daha Afyonumuza kazandırmış olacağız! Sülümenli Kasabasında 5 bin baş hayvan kapasiteli işletmemizi, 2020 yılının ilk çeyreğinde faaliyete geçirmiş olacağız.

2019-2020 tarım sezonu için 127.900 dekar haşhaş ekim kotası verdiğimizi de bir kere daha buradan hatırlatmış olalım''

HAYVAN İTHALATINI SONLANDIRMADA KARARLIYIZ!

Afyon'un IPARD desteklerinden, 42 il içinde en çok destek ödenen 5. ilimiz olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, IPARD hayvancılık yatırımlarında hibe oranlarının %10 oranında artırıldığını hatırlatarak bir kez daha hayvan ithalatını sonlandırmada kararlılık vurgusu yaptı. Bakan Pakdemirli ''Hayvan ithalatının sonlandırılması konusunda son derece kararlıyız! Buzağı ölümlerini engellemek konusunda yaptığımız çalışmalarımızı da inşallah çok yakın bir zamanda yaygınlaştırmış olacağız!'' dedi.

Bakan Pakdemirli, müjdelerine Dinar'da, yıllık 500 ton kapasiteli ve 50 kişinin çalışacağı, direkt AB ülkelerine ihracat yapacak olan Balık İşleme Fabrikasının Nisan ayında faaliyete geçeceğini duyurarak devam etti.

AFYON'A 500 DEKAR ALANDA BAL ORMANI TESİS EDİLECEK

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, çantası dolu geldiği Afyon'da orman alanında da bir dizi müjde verdi. ''2020 yılında; 3 milyon adet fidan üretecek, 3,3 milyon adet fidanı da toprakla buluşturacağız.

500 dekar alanda 1 adet bal ormanı tesis edeceğiz.

Orman köylerinde yaşayan 100 ailemize, 2,5 Milyon Lira ORKÖY kredisi ve hibe desteği sağlayacağız.

Vatandaşlarımızın ek gelir elde etmesi gayesiyle 10 köyde gelir getirici tür fidanları dikeceğiz. Ve bu fidanları, 49 yıllığına köylülerimizin istifadesine sunacağız.

Fethibey Tıbbı Aromatik Bitki Bahçesi olarak, 40 dekar alanda, 30 bin adet lavanta fidanı ve gelir getirici badem fidanı dikeceğiz.

Sandıklı ilçemize bir adet Doğal Soğuk Hava Deposu kazandırdık. Şimdi de Şuhut ve Dinar ilçelerimizde, toplam proje maliyeti 3 Milyon Lira olan Doğal Soğuk Hava Depolarını da, 2020 yılında tamamlayarak hizmete alacağız!

Yine ORKÖY programı kapsamında; Kulak Köyünde, tamamı AB destekli 150 Bin Dolar hibe ile 100 KW üretim gücüne sahip güneş enerjisi sistemini kurduk. Böylece köylümüz, elektriği ücretsiz olarak kullanacak!

Ayrıca sosyal ağaçlandırma projelerimiz kapsamında; yerleşim yerlerimizde, toplam 9.000 adet fidanı da önümüzdeki yıl içerisinde toprakla buluşturmuş olacağız!''

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çay Barajı'nda İlkbaharda Su TutulacakÖnceki Haber

Çay Barajı'nda İlkbaharda Su Tutulacak

Çiftçi borç batağındaSonraki Haber

Çiftçi borç batağında

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar