Şekerbank

Eskişehir'de ayçiçeği üretimi zirveye taşınacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Eskişehir'de ayçiçeği üretimi zirveye taşınacak
Tofidass

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce 28 Mart 2023 Salı günü Tepebaşı ve Odunpazarı İlçelerinde Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü'nce "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE)" Projesi kapsamında desteklenen "Ayçiçeği Üretimini Zirveye Taşıyoruz Projesi" kapsamında tohum teslim töreni düzenlendi. Söz konusu törene İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Nizamettin Çetiner, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Hasan Öz, Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Kurtuluş Uzun, Tepebaşı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Zeki Sert ve Odunpazarı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Aycan Bora Kılınç ile projede görevli İl/İlçe Müdürlüğü personeli ve projeden faydalanan çiftçiler katıldı.

Proje ile Tepebaşı İlçesinde 1860 dekar, Odunpazarı İlçesinde 960 dekar olmak üzere toplam 2820 dekarlık tarım arazisinin üretime kazandırılması amacıyla Tepebaşı ve Odunpazarı İlçelerinde toplam 63 çiftçiye 1430 kg Ayçiçeği (Gündöndü) tohum desteği sağlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü sorumluluğunda yürütülen “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE)" Projesi kapsamında 2023 yılında Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce uygulanan İl Müdürlüğü proje ekibi koordinatörlüğünde İlçe Müdürlükleri ile beraber çiftçilerin talepleri doğrultusunda hazırlanıp Bakanlığa sunulması sonucunda, yapılan değerlendirmede Eskişehir'de ilkbahar döneminde uygulanmak üzere 3 proje desteklenmeye hak kazandı. Bu kapsamda yer alan projelerden olan Eskişehir'de "Ayçiçeği Üretimini Zirveye Taşıyoruz Projesi" ile Beylikova, Tepebaşı, Günyüzü, Odunpazarı, Seyitgazi ve Çifteler ilçelerinde Proje ekibince belirlenen şartları taşıyan 223 çiftçiye 4260 kg ayçiçeği tohumu desteği verilecektir. %70'i Tarım ve Orman Bakanlığı, %30'u çiftçi katkısı ile temin edilen 2 Milyon TL. bütçe ile 8520 dekarlık tarım arazisi ayçiçeği ekilerek üretime kazandırılacaktır.

Eskişehir, ayçiçeği üretiminde önemli bir yere sahip olup; üretimdeki payını Bakanlığımızın da katkılarıyla yıllar itibariyle daha üst seviyelere taşıma eğiliminde olmuştur. 2004 yılında 63.900 dekar alanda 13.658 ton olan ayçiçeği üretimi, 2022 üretim sezonu sonunda yaklaşık %300 gibi önemli bir artışla 176.082 dekar alanda 55.142 tona yükselmiştir. ​

 

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Zor zamanları aşacağızÖnceki Haber

Zor zamanları aşacağız

Kayseri'de yabani alıçlar aşılanarak ekonomiye kazandırılacakSonraki Haber

Kayseri'de yabani alıçlar aşılanarak eko...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar