Reklamı Geç
Tarfin
Şekerbank
Tofidas1

Denizli’li Üreticilere Yüzde 75 Hibeli Macar Fiğ Tohumu Dağıtıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Denizli’li Üreticilere Yüzde 75 Hibeli Macar Fiğ Tohumu Dağıtıldı
Denizli’de mera ıslah ve yem bitkileri geliştirme projesi kapsamında üreticilere Macar Fiği tohum dağıtımı gerçekleştirildi.
Tofidas3

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayvancılık için kaliteli kaba yem büyük önem arz etmektedir. Hayvancılık yapan işletmelerin giderlerinin büyük bir kısmını yem giderleri oluşturmaktadır. Sadece kesif yemle hayvan beslemek hayvanın sağlığı için uygun olmadığı gibi etin ve sütün maliyetini artırmaktadır. Kaliteli kaba yemin en ucuz karşılanabileceği alanlar ise çayır ve meralar ve buna ilave olarak da yem bitkisi ekilişleridir.

Yem bitkileri ekilişlerini artırmak için Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa yürütülen “Macar Fiği” projesinde tohumluk temini için %75‘i Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak olup, geriye kalan %25‘i ise projeden faydalanacak olan üreticilerimizden nakdi katkı olarak karşılanacaktır.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada; “Proje kapsamında 14 İlçeye  %25’ i bedelli olmak üzere 90 ton tohum dağıtımı yapıldı. Uygulanan projeyle 14 İlçede (Acıpayam, Baklan, Bekilli, Beyağaç, Bozkurt, Buldan, Çal, Çardak, Çivril, Güney, Honaz, Serinhisar, Kale ve Tavas) 684 çiftçimize 9 bin dekar alanda üretimi yapılacak olan Macar fiği ile 15 bin 750 ton kaba yem üretimi gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Ülkemizde yaşanmakta olan kuraklık ve sulamada yaşanan sıkıntılar nedeniyle çiftçilerce Macar fiğ tohumuna yoğun bir talep olmuş, bu nedenle 2021 yılında 75 bin 500 kilo, 2022 yılında 90 bin kilo dağıtımı yapılmış ve 2023 yılı için de aynı projenin uygulanması planlanmaktadır.”

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Muhtemel Taşkınlar 72 Saat Öncesinden Tahmin EdilebilecekÖnceki Haber

Muhtemel Taşkınlar 72 Saat Öncesinden Ta...

Samsun’da Bitki Sağlığı Uygulamaları Değerlendirme Toplantısı YapıldıSonraki Haber

Samsun’da Bitki Sağlığı Uygulamaları Değ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Tarfin