Şekerbank

Çoban çökerten bitkisinin sağlığa faydaları saymakla bitmiyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çoban çökerten bitkisinin sağlığa faydaları saymakla bitmiyor
Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak bulunan çoban çökerten bitkisi sağlık açısından birçok fayda sağlıyor. Bitkinin erkekler üzerindeki etkileri ise mucizevi.
Tofidass

Sert iğnelerinin ayağa batması nedeniyle ‘Çoban çökerten’ adı verilmiş olan bitki, erkek ve kadın cinsel sağlığı üzerinde oldukça etkili. İktidarsızlık ve düşük gibi sorunlar üzerinde risk azaltan etkisiyle bilinen çoban çökerten bitkisi halk arasında deve çökerten ve çarık dikeni isimleri ile de anılmaktadır.

Tribulus terrestis olarak anılan bitki, yabankimyonugiller familyasına mensuptur. Toprakta yatık olarak doğal yetişen, sarı çiçekleri olan tek yıllık bir bitkidir. Meyveleri boynuza benzeyen, sivri uçları olan, küçük dikenli bir yapıya sahiptir. Ilıman ve tropik bölgelerin hormonal diüretik bitkisidir. Kök bölümünde sabit yağlar, azot, alkaloit ve resin bulunmaktadır. Kökleriyle toplanan bitkinin diğer bölümleri ve çiçekleri kurutularak kullanılır. Özellikle meyveleri kurutularak, üzerine kaynar su dökülür. Bu infüzyon yönteminde bitkinin zengin içeriği sıvıya geçmektedir. İçeriğinde olan tribulus maddesinin karaciğerin hormon üretiminde kullandığı yağların emilimine yardımcı olmakta ve hipofiz bezinden testosteron seviyesinin salgılanmasının artmasını sağlamaktadır. Sporla uğraşanlarda kas gelişiminde etkili olduğundan, çoban çökerten kullanmayı tercih eder.

Çoban çökerten bitkisinin en etkili faydaları arasında şunlar yer almaktadır: 

Sporcular fiziksel performansı arttırıcı etkileri nedeniyle çoban çökerten bitkisinden faydalanabilir. Kas gücünü arttırdığı gibi, vücut dayanıklılığı da arttırır.
Kullananlara ruhsal ve duygusal açıdan zindelik verir.
Erkeklerde beyinden hipofiz bezinden salgılanan testosteron hormonunu arttırır, andropozun etkilerini azaltır.
Erkeklerde prostat iltihabını önler ve prostat gelişiminin olmamasını sağlar.
Erkeklerin sperm kalitesini arttırmakta ve sayısının artmasına sebep olmaktadır. Ayrıca ereksiyon sorunlarının giderilmesi için kullanılır.
Afrodizyak etkisiyle cinsel fonksiyonların desteklenmesinde etkisi bulunmaktadır.
Şeker hastalarında, damar tıkanıklığı olanlarda faydalı olur.
Yüksek tansiyon hastalarında dengeleyici olarak kullanılır.
Gözlerdeki bazı sorunlarda çoban çökerten bitkisi tavsiye edilir.
Vücudun direncini arttıran şifalı bir bitkidir.
Damarlarda oluşan plakların giderilmesinde etkilidir. Bu nedenle kalp hastalıklarından koruyucu etkisi bulunmaktadır.
Kadınlarda yumurtlama sorunlarının giderilmesinde ve kısırlık tedavisinde destekleyici olur.
Kolesterolün ve kan yağlarının dengelenmesinde etkilidir.
Böbrek rahatsızlıklarında, böbrek kumu ve taşının düşürülmesinde kullanılır.
İdrar yolları için doğal bir antiseptik özelliğine sahiptir. İdrar kaçırma, idrar yollarında kanama, ağrılı idrar yapma gibi etkileri düzeltir.
Kadınlarda rahmin büyümesini destekler, adet dönemlerindeki ağır kanamaları engeller.
Kadınlardaki hormon dengesinin kurulmasına yardımcı olur. Adet öncesinde ve menopoz döneminde olan sorunların azaltılmasını sağlar. Hamilelik döneminde yaşanabilecek düşüklerin engellenmesinde etkilidir.

Çoban çökerten kullanımı:Bu şifalı bitkiyle demlemeyle hazırlanacak çay, gün içinde sadece bir bardak içilmelidir. Daha fazla miktarda içilmesi tansiyonu düşüreceğinden, tavsiye edilmez. Tansiyon hastası olanlar, ilaçlarla birlikte bu bitkiyi nasıl kullanacağını doktoruna danışmalıdır. Bitkiyle hazırlanacak kürler 30-60 gün kadar kullanılmalıdır. Hazırlanan çayı kısa bir süre buzdolabında saklanabilir. Daha sonra bir müddet ara verilmesi gerekir. Etkili bir bitki olduğundan, mutlaka bir uzmana danışılarak kullanılması gerekir. Erkeklerin dostu olarak tanınan bitkiyi, hazır kapsüller halinde satın almakta mümkündür.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Meteoroloji’den peş peşe son dakika uyarıları! Günlerce sürecek…Önceki Haber

Meteoroloji’den peş peşe son dakika uyar...

Böcek istilası... Binlercesi paraşütle atıldı! İnsanlar şokta! Alarma geçildi!Sonraki Haber

Böcek istilası... Binlercesi paraşütle a...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar