Şekerbank

Çeltikte destekleme primi en az 2 lira olmalı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çeltikte destekleme primi en az 2 lira olmalı
Tofidass

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu çeltikte kilogram başına destekleme priminin en az 2 liraya çıkarılması istedi. Dünyada gelişen şartlar dikkate alındığında kendi üreticimizi desteklemenin yaşamsal önemde olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Gaytancıoğlu, önümüzdeki ay başlayacak çeltik hasadı öncesi şunları söyledi:

  “Ayçiçeği hasadı başladı, önümüzdeki ay çeltik hasadı başlayacak ama Tarım ve Orman Bakanlığından ses yok. Ukrayna ve Rusya’dan gelecek gemilere bakmaktan Türk çiftçisini göremez durumdalar. Venezüella’ya kadar gittiler ama bir çeltik tarlasına gidip çiftçimize sorununuz nedir? Bizden isteğiniz nedir? Diye sormadılar. Çiftçimize geçen yıldan bu zaman ilaç, gübre, mazot, sulama maliyetleri ne kadar arttı? Diye soramadılar.

Her şey jet hızıyla artarken, desteklemeler kuruşlarda gezmeye devam ediyor. Çeltiğe en az 2 lira kilogram başına destek verilmelidir. Türkiye’de Tüketiciye ucuz ve sağlıklı gıda yedirmenin yolu kendi çiftçimizi desteklemekten geçer. Bunun başka bir yolu, yöntemi yoktur. Savaştaki Ukrayna’dan gemi beklemek, günü güne eklemek AKP işi çıkmaz yoldur.

Çeltik üreten ülkelerde büyük bir kuraklık yaşanmaktadır. Azıcık haberlere bakan, bu konuların dışındaki bir vatandaşımız bile Hindistan’dan, Çin’den gelen kuraklık haberlerini, dev nehirlerin sularındaki büyük azalmayı görür. Üretim azalacak, fiyatlar artacaktır. Gıda savaşları yeni başladı, daha uzun yıllar devam edecek. Ülkeler kendi vatandaşlarını doyurmak için çiftçilerine çok çok daha fazla destek verecek. Bütün bunlar olurken bizim yetkili ve sorumlu kişilerimiz çiftçisine vereceği desteği ithalata harcıyor. Rus çiftçilerine karşı bonkör davranıyorlar ama yerli üreticiye gelince cimri.

Bankada yatan paraya milyarlarca kur koruma ödeyenler, ülkesi için yüzde 300 girdi maliyetine rağmen mahsulünü yetiştiren çeltik üreticisine kiloda en az 2 lira desteği çok görmemelidir. Çiftçiye, bu gününe göre, değil 8 ay sonra tekrar ürün ekeceği güne göre fiyat açıklayın ki gemi takibinden kurtulun. Bu çiftçi size bakar yeter ki hakkını verin.

Kur korumalı felaketine şimdiye kadar 60 milyardan fazla para ödendi. 1 milyon ton çeltik üretsek, 2 lira destek versek, 2 milyar eder.  Koskoca ülkenin pirinç ihtiyacını karşılayan emektar çeltik üreticisine az bile.

Marketlerde yaptıkları sözde indirimlere bakın. Çiftçinin, köylünün ürettiğinden başka indirim olan ürün var mı? Enflasyonla mücadeleye tarlada maliyetleri düşürerek başlanmalı, ürünler markette üretilmiyor. Bunun için diyoruz ki çeltiğe en az kilogram başına 2 lira destekleme verilmeli.”

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çarşamba’da Aronia Hasat EtkinliğiÖnceki Haber

Çarşamba’da Aronia Hasat Etkinliği

Elazığ'da 66,45 ton sahte gübre ele geçirildiSonraki Haber

Elazığ'da 66,45 ton sahte gübre ele geçi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar