Şekerbank

Bozcaada’da Çiftçilere Modern Bağcılık Eğitimi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bozcaada’da Çiftçilere Modern Bağcılık Eğitimi
Tofidass

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bozcaada’da bağcılık sektörünü geliştirmek için çiftçilere “Bağlarda Terbiye Sistemleri, Budama ve Aşılama Uygulamaları” konulu bir eğitim verdi. Eğitim, Tarım ve Orman Bakanlığı, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından finanse edildi.

Eğitime, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, Bozcaada İlçe Müdürü Ali Kayadan, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan Eren, İl / İlçe Müdürlüğü personeli ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Eğitimde, Ziraat Mühendisi Zeliha Orhan Özalp tarafından bağlarda terbiye sistemleri, budama teknikleri ve aşılama teknikleri hakkında sunum yapıldı. Çiftçiler, modern teknikleri öğrenerek üzüm üretimini ve kalitesini artırmanın yollarını öğrendiler.

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, eğitimin amacını ve önemini şöyle açıkladı: “Çanakkale, üzüm üretiminde önemli bir yere sahip. Çanakkale’de 45 bin dekar bağ alanı bulunmakta olup yıllık 41 bin ton üzüm üretilmektedir. Bağların yaklaşık 15 bin dekarı sofralık, 30 bin dekarı şaraplık olarak tesis edilmiştir. İlimiz bağ alanlarının % 41’i Bayramiç, % 25’i Bozcaada, % 10’u Eceabat ve % 24’ü diğer ilçelerimizde yer almaktadır. Bozcaada; İlimizin kökleri eskilere dayalı üzüm üretiminin yapıldığı İlçelerimizdendir. Yapılan çalışmalar neticesinde İlçeye özgü Bozcaada çavuş üzümü 2020 yılında Türk Marka ve Patent Kurumu tarafından tescil edilerek, Bozcaada çavuş üzümü adı altında coğrafi işaret almıştır. Bozcaada Çavuşu üzümü, Bozcaada’nın önemli bir tarımsal ürünlerinden biridir. Coğrafi tescil ile bu ürünün korunması ve değerlendirilmesi önemlidir. Bu eğitimle, çiftçilerimize bağcılık konusunda modern teknikler hakkında bilgi vererek, üretim ve kaliteyi artırmayı amaçlıyoruz. Bu eğitim, Çanakkale’deki bağcılık sektörünün gelişmesi için önemli bir katkı sağlayacaktır. Eğitimde verilen bilgiler, çiftçilerin daha fazla ve daha kaliteli üzüm üretmesine yardımcı olacak. Bu da, çiftçilerin gelirlerinin artmasına ve bölgenin kalkınmasına katkıda bulunacaktır.”

Eğitime katılan çiftçiler de eğitimden memnun kaldıklarını ve öğrendikleri bilgileri kendi bağlarında uygulamaya koyacaklarını ifade ettiler. Çiftçiler, bölgelerindeki bağcılık sektörünün gelişmesi için bu tür eğitimlerin çok önemli olduğunu düşündüklerini ve eğitimde emeği geçenlere teşekkür ettiklerini belirttiler.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Aydın'da Akdeniz Meyve Sinekleri ile Mücadele EğitimiÖnceki Haber

Aydın'da Akdeniz Meyve Sinekleri ile Müc...

Gümüşhane’de Nohut ve Kuru Fasulye Üreticilerine EğitimSonraki Haber

Gümüşhane’de Nohut ve Kuru Fasulye Üreti...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar