Şekerbank

Küçükbaş Hayvan Yetiştiricilerine Kurayla Damızlık Koç Dağıtıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Küçükbaş Hayvan Yetiştiricilerine Kurayla Damızlık Koç Dağıtıldı
Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü “Koyun ve Keçilerden Verimliliği Artırma Projesi” kapsamında Damızlık Koyun ve Keçi Birliği üyesi 51 yetiştiriciye kurayla 193.000 TL. değerinde 53 adet damızlık koç dağıttı.
Tofidass

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü “Koyun ve Keçilerden Verimliliği Artırma Projesi” kapsamında Damızlık Koyun ve Keçi Birliği üyesi 51 yetiştiriciye kurayla 193.000 TL. değerinde 53 adet damızlık koç dağıttı.

İl Müdürlüğü bahçesinde yapılan Kura Törenine Vali Yardımcısı İrfan Demiröz, İl Müdürü Suat Parıldar, Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Ak Parti İl Başkanı Muğlim Bağatar, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Yılmaz Boz, Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Burhan Bitirgiç, İl Müdür Yardımcıları, Şube ve İlçe Müdürleri, Damızlık Koyun Yetiştiricileri Birliği Başkanı İbrahim Talaybaş, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Kulaber ile Küçükbaş hayvan yetiştiricileri katıldı.

İl Müdürü Suat Parıldar törende yaptığı konuşmada; “Son yaşanan Covid 19 pandemisi hepimize tarımın önemini bir kez daha hatırlatmıştır. Ne mutludur ki Ülkemizde pandeminin başından bu güne kadar hiçbir gıdanın eksikliği görülmemiştir. İlimiz Türkiyenin en küçük ili olmasına rağmen bir çok üründe gıda arzına katkı sağlamaktadır.     Bu ürünlerin kaynaklarından bir tanesi de büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğidir. İlimizde bugün itibarı ile 1363 büyük baş hayvancılık işletmesinde 14.958 baş büyükbaş hayvan,  433 küçükbaş hayvancılık işletmesinde 34.861 baş küçükbaş hayvan mevcuttur.

İlimizde damızlıkçı işletmelerin kurulması, küçükbaş hayvancılıkta nitelikli damızlık ihtiyacının karşılanması, birlik ve yetiştiricilere hayvan ıslahı organizasyonunun ve ıslah uygulamalarının öğretilmesi amacıyla 2012 yılında 54 yetiştiricimizle 6054 baş dişi, 246 baş erkek olmak üzere toplam 6300 baş kıvırcık koyun ile Halk Elinde Kıvırcık Koyunu Islah Projesi başlatılmıştır. Projenin ilk 5 yıllık birinci dönemi 2017 yılında tamamlanmıştır. Bölgesel anlamda proje süresince “Yalova Kıvırcığı” farkındalığı oluşmuş, lezzet ve satış fiyatı anlamında hak iddia edebilir konuma gelmiştir.  Bu nedenle Yalova Kıvırcığının markalaşması ve damızlık değeri kazanması yolunda Üretici Birliği ile Müdürlüğümüz arasında projenin 2 inci 5 yıllık süreci imzalanmıştır.

Bu gün burada “Koyun ve Keçilerde Verimliliği Artırma Projesi” kapsamında damızlık koç dağıtmak üzere toplanmış bulunmaktayız.

Proje ile yetiştiricilerin elinde bulunan koyun sürülerine yüksek vasıflı erkek damızlıkların katılımıyla kan değişiminin sağlanarak işletmelerin mevcut verimliliğinin artırılması amaçlanmaktadır. Damızlık hayvan (koç) dağıtımında; projeden faydalanacak yetiştiriciden, komisyonca belirlenecek oranlarda (en az % 25) katkı payı alınmaktadır. Katkı payı dışında kalan miktar Bakanlık bütçesinden ödenmektedir.

İlimizde 2014 yılında 23.500 TL Bakanlık ödeneği ve % 25 Katkı Payı (5.875 TL) ile 22 yetiştiricimize 30 Baş Kıvırcık Koç, 2015 yılında 39.997 TL Bakanlık ödeneği ve % 25 Katkı Payı (11.500 TL) ile 23 yetiştiricimize 46 Baş Kıvırcık Koç dağıtımı yapılmıştır.

2017 yılında ilimizde uygulanan proje ile Bakanlık Bütçesinden ayrılan 80.000 TL ödenek ile İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından projeye 80.000 TL ek katkı sağlanmasıyla 92 yetiştiriciye 63 adet Bakanlığımız bütçesinden, 60 adet de İl Özel İdaresi bütçesinden olmak üzere toplamda 123 baş koç dağıtımı yapılmıştır.2018 yılında ilimizde uygulanan proje ile %25’i yetiştirici ve %75’i Bakanlığımız tarafından karşılanan toplam 160.000TL. tutarında proje bedeli ile 35 yetiştiriciye 64 koç dağıtımı yapılmıştır.2020 yılında ise Bakanlık tarafından karşılanan 145 bin Tl lik bütçeye ilaveten yetiştirici katkısı ile toplam 193.300,00 tl olan Proje bütçesi ile İl Müdürlüğümüz tarafından oluşturulan komisyon tarafından seçilmiştir.

İlimizde 8 yıldan bu yana yürütülen  “Kıvırcık Koyun Irkının Halk Elinde Islahı” projesindeki 21 adet işletmeden alınan 53 adet koç,  proje dışında talepte bulunan 51 işletme sahibine dağıtılacaktır. İlimiz ve ülke hayvancılığına faydalı olması dileği ile hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Vali Yardımcısı İrfan Demiröz de yaptığı konuşmada; kendisinin de bir celepci çocuğu olduğunu ifade ederek,  herhangi bir afet durumunda ilk akla gelenin gıda olduğunu, bu nedenle tarım ve hayvancılığın her geçen gün daha da önem kazandığını, devletin son 15 yılda çiftçilere çok iyi destekler ödediğini, bunun da çiftçinin toprağında kalmasında, üretimin artmasında çok önemli faydalar sağladığını söyledi. “Aşını pişiren kadın, toprağını işleyen çiftçi kötülük düşünmeye vakit bulamaz” diyen Demiröz, dağıtılacak koçların yetiştiricilere hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından Vali Yardımcısı İrfan Demiröz ve protokol üyeleri kura çekerek damızlık koçlarını alacak yetiştiricileri belirlediler.

Çekilen kura sonrası Damızlık Koçlarını alan yetiştiriciler, İl Müdürlüğüne teşekkürlerini dile getirdiler.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şifa Niyetine Antalya ZeytinyağıÖnceki Haber

Şifa Niyetine Antalya Zeytinyağı

Bu Gidişle Süt İthalatına Da BaşlarızSonraki Haber

Bu Gidişle Süt İthalatına Da Başlarız

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar