Zir. Y. Müh. Gazi Kutlu

Zir. Y. Müh. Gazi Kutlu

Herkesin Beklediğin Soruya Benim Cevabım Var

11.11.2015

Takip Edin

1 Kasım 2015 Genel Seçimleri bitti. Artık herkesin beklediği yeni kurulacak hükümette kabinede yer alacak bakanlar kimler olacak. Bizim için önemli olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı kim olacak sorusunun cevabıdır.

Bu konuda Ak Parti'de birçok adaylar var. Başlıca adaylar Eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehmet Mehdi Eker, Pankobirlik ve Torku Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Eski Başkanı Prof. Dr Mehmet Babaoğlu ve Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen'dir.

Adayları subjektif olarak değerlendirmeme ilk önce Pankobirlik ve Torku Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk'tan başlayacağım.

Recep Konuk Pankobirlik ve Torku Şeker için çok büyük işler başarmıştır. Yaptığı işler bölgesel ve ülkesel bazda imrenecek işlerdir. İlk göreve başladığında borç içerisinde olan kurumu borçtan çıkararak ülkemizin ilk 100 şirketleri arasına sokmuştur. Yatırımlara hız kesmeden devam ederek çiftçi ve sanayici iş birliğinin en güzel örneklerini vermiştir. Kime sorsanız herkesten çok başarılı cevabını alacağınız muhakkakdır. Çoğu kişinin gönlünde yatan kişidir.

Ancak bir kooperatif ve şirket yönetmek devlette bir bakanlığı yönetmeye benzemez. Bakanlıkta hem siyasi hem ekonomik yatırımları ülkesel bazda yönetmek zorundasınız. Kurum içerisinde yapılacak herşey kanun, yönetmelik ve tebliğlerle bellidir. Ayrıca şu anda ne kadar olsa da yönetim kadroları Eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehmet Mehdi Eker'in tayin ettiği çalışma arkadaşlarıdır. Yapamaz demiyorum ancak görev aldığında işinin zor olduğunu söylüyorum.

Diğer bakanlık adayı hocalarımızdan Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr Mehmet Babaoğlu bilgili ve tecrübeli bir insandır. Hem bilim adamı olarak hem KOP Başkanı olarak güzel işlere imza atmıştır. Ancak Prof. Dr Mehmet Babaoğlu'nun şanssızlığı daha önce Ak Parti de bakanlık yapan Prof.Dr. Sami GÜÇLÜ'nün başarılı olduğunu hatırlayan kimsenin olmamasıdır. Bu da Ak Parti içerisinde bir bilim adamı ile bir yere kadar olacağı ama bakanlık olamayacağıdır. Bir diğer isim Burhan Kuzu örnek de verilebilir.

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen adaylar arasında şansı en düşük adaydır. Çünkü bölgesinde Ak Parti oyları artsada bunun Trakya Birlik başarısından değil ülke genelindeki başarısından olduğu herkesin kanaatidir. Ayrıca ayçiçeği ön alım fiyatı ile ilgili fiyat memnuniyetsizliği adaylığı için bir handikap oluşturmaktadır.

Peki Eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehmet Mehdi Eker'in avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Dr. Mehmet Mehdi Eker genç yaşlarda başladığı bakanlığa zaman içersinde ulaşılabilecek kademelere sırasıyla yükselerek büyük bir başarı elde etmiştir. Bu başarı ona bakanlığın hani deriz ''Ciğerlerine Kadar Tanırım'' imkanı tanıyor. Bakanlığı çok iyi tanıması, idari kadroda tayin ettiği çalışma arkadaşları olması kendisinin büyük avantajlarıdır. Ayrıca en uzun süre Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yapan kişidir. Bunun yanında bahsetmezsem haksızlık olacak birçok başarılı projesi vardır. Bunlardan en önemlisi Arazi Toplulaştırma ve Toprak Kanunu işidir. Yapılan bu iş kısa vadede meslekten olmayanlar için bir anlam ifade etmeyebilir. Topraklarımızı büyütemiyorsek korumalıyız. Nufüs artıyor ve insanların beslenmesi artan nufüse aynı arazilerde elde edilecek tarımsal ürünlerle sağlanacağına göre bu yapılan iş çok önemlidir.

Ayrıca parti açısından bakıldığında İstanbul adayı olarak 3. Bölgede elde ettiği büyük bir başarı vardır. Ak Parti'nin seçimlerde 3 milletvekili artırdığı tek bölgedir. 

Peki başarılı olan Dr. Mehmet Mehdi Eker'in zayıf olan tarafı ise hayvancılık sorunudur. Bu sorunun tüketiciye yansıyan et fiyatlarıdır. Bakan olduğuğunda onu geçmişten bugüne kovalayan en büyük problemlerinden biridir. Bunun yanında bakan olamaması daha büyük bir üst görev olan Başbakan Yardımcılığı görevidir. Bu görevi alma ihitmali de yüksektir. 

Ancak adaylar arasında geçmişten bugüne kadar kurumu en iyi tanıyan ve çalışma ekipi olan kişinin ülke tarımına daha çok katkı vereceğinden yeniden Dr. Mehmet Mehdi Eker olmalıdır.

Yine de demeden edemeyeceğim kim olursa olsun çiftçi kazansın.

Makale Yorumları

    Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.