Zir. Y. Müh. Gazi Kutlu

Zir. Y. Müh. Gazi Kutlu

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı

06.04.2016

Takip Edin

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının genç çiftçilere 30.000 TL hibe desteğinin tebliği yayınlandı. Hatırlarsınız seçimden önce başlayan bu süreç son birkaç günde içeriği ne olduğu anlaşılmaya başlandı.

Amaç gençleri köylerinde üretim yapmaya ve köyüne dönmek isteyene bir fırsat kapısı açmak ve hayvancılık alanında daralan boğaza bir nevi çözüm olmaktı. Bir taşla iki kuş vurmak gibi. İlk başta kulağa hoş gelen bu uygulama gerçekte ne kadar pratiğe dönecek zamanla göreceğiz. Gerçekten hayata geçecek mi yoksa dağ fare mi doğurdu mu diyeceğiz. Bekleyelim görelim.

Ancak benim takıldığım bir konu vardı. Bunu sizlerle paylaşmak istedim.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik Ortak Akıl Toplantılarının 6'ncısı olan Ege Bölgesi Bakanlık Koordinasyon ve Sektörel Ortak Akıl Toplantısında şu açıklamayı yaptı

"Her akşam yemeğinde et istiyorsun, bunu önüne kim getirecek? Sen sağma, ben sağma, bu inekleri kim sağacak? Çobana çoban diyemiyoruz. Kız vermiyorlar diye 'sürü yöneticisi' diyorlar. 'Çiftçilik, emeklinin işidir' anlayışından çıkmamız gerekiyor. Gençlik, tarımsal faaliyetlere mutlak suretle dönmeli. Gençlere 30 bin lira hibe, 50 bin lira faizsiz kredi vereceğiz. Bununla ilgili düzenlemeleri yapıp valilere gönderdik. Gençlerimize yardımları nakdi değil ayni vereceğiz. Al 6 düve, krediyle de 9 tane al, git köyüne, bir yıl sonra 30 düven olsun. Köye, rehberliğimizde geri dönün."

Bakan Çelik özellikle hayvancılık konusunda genç çiftçilere düve verilmesini ve bankadan kredi alarak düve sayısını 15 e çıkartarak bir yıl sonra hayvan sayısının 30 adet olması gerektiğini söylüyor.

Burada şu hesabı yaptıklarını düşünüyorum. Hibe ve kredi ile 15 adet gebe düve genç çiftçiye sağlanacak gebe düveler doğum yaptıktan sonra hayvan sayısı 30 âdete çıkacak.  Tam da burada hayvan başına 5000 TL gebe düve maliyeti düşmektedir.  

Peki, bu bir yıl içerisinde köye dönmek isteyenin köyde yeri olduğunu varsayarsak bu kişinin kendisini ve hayvanların bakımı için bir maliyet ortaya koyması gerekir. Hadi köyde mera alanı olduğunu tüm bakım hizmetlerini veresiye yazdırdığını ve yılsonunda ödeyeceğini kabul edelim. Bu durumda bir yıl sonra yatırımcı genç çiftçi hayvanlarının bir kısmını kesime gönderecektir. Kesimden gelen para ile bakım ve kredi borçlarını kapatacaktır.

Şimdi dananın kuyruğunu koptuğu yere geliyoruz. Bir yıl sonra bu kişinin elinde kaç hayvanı kalır ve bu işe devam etmek ister mi?

Peki, siz olsanız ne yapardınız? Sizde bir hesap yapın derim. Yorumlarınızı bekliyorum.

Makale Yorumları

 • Üzeyir

  Üzeyir

  09.04.2016 14:46

  Köylü şu anda son günlerini yaşıyor 80 adet küçükbaşla başladım sayı 30 düşdü 50 binlira borca girdim faiz öderken çocuklarım evde aç kaldı daha yaşım 32 köyde durupta aç kalacağıma gider askeri ücrete çalışırım hiç olmasın çocuklarım rezil olmaz

 • Ali

  Ali

  18.04.2016 12:55

  Sayın gazi bey yazınız tam olarak derlerye hani cuuk diye oturmuş .Bu işi yapacak arkadaşlar lar en azından yirmi dekar yoncası beş dekar silajı 40 dekar kuru mahsulü yoksa hiç başlama larina gerek yok yonca para silaj para balya para ineklerde kredi ohhh ne güzel iki seneye kalmaz elde avucta ne varsa siler süpürür......

 • mustafa

  mustafa

  07.05.2016 15:35

  Köye gidecek kişinin koyde evi var mı yok, ahiri var mı yok, sulu tarlası var mı yok, eee bu işler destekle mestekle olmaz. Sütü 90 kuruşa satıyor köylü. Birileri yalandan çiftçi olacak sanki

 • Yaşar

  Yaşar

  05.06.2017 14:45

  Bakan tribünlere oynuyor. Genç çiftçi projesi bir inek için sulu 2 dekar yonca fiğ vb için alan lazim ikincisi barınak lazım 3. Olarak sıcak para lazım sen doğurmamış bir hayvana bakıcam bu iş için yüklü miktar paraya gerek var 4. Olarak bilgi lazım taşıma su ile değirmen dönmez bu iş için en az yüksek okul seviyesi bilgi ve en az 10 yıllık tecrübe lazım netice olarak insanlar bankalara borçlu olmalarından bataktan başka çıkacak bı şeyleri yokk

 • İbrahim

  İbrahim

  11.07.2017 20:15

  Bu konuda bir proje oluşturmaktayım sizden bu konuda fikir alışverişinde buluna bilmem mümkün mü dür. Rica etsem

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.