Şekerbank Esnaf Yeni
Hüseyin Balkaya

Hüseyin Balkaya

Organik Arıcılık

13.07.2016

Takip Edin

Merhaba Sevgili Tarım Pusulası takipçileri bundan böyle arıcılık yazılarım ile Tarım Pusulasında olacağım. Bu ilk yazımda bana çok kez sorulan organik arıcılık nasıl yapılır? esasları nelerdir? gibi sorulara yanıt olabilecek “Organik Arıcılık” yazısını kaleme aldım, umarım faydalı olur.

Son yarım asırda tarımdaki teknolojik gelişmelere paralel olarak yoğun ilaç ve gübre kullanımı verimde önemli artışlara sebep olmuş, ama bu artışa karşılık çevre ve insan sağlığına önemli zararlar vermiştir. Bu olumsuz etkiyi ortadan kaldırmayı amaçlayan gelişmiş ülkeler, organik tarım üretimini geliştirme ve yaygınlaştırma çalışmalarına başlamışlardır.

Tüm dünya da sanayileşmenin artması, yoğun tarımsal ilaç ve kimyasal gübrenin kullanılmasıyla birlikte organik tarım alanları gittikçe daralmaktadır. Gelişen bu durumla birlikte gıdalarımızın güvenliği tartışılır hale gelmiştir. Bundan hareketle organik tarım ve dolayısıyla organik arıcılık giderek yaygınlaşmaktadır.

Organik arıcılık yapılan yerlerde çok değerli arı ürünleri elde edilirken bir yandan da tozlaşma yoluyla da bitkisel üretimin kalitesi de artmaktadır. Arıcılık, çevrenin, tarım ve orman ürünlerinin korunmasına ve gelişmesine tozlaşma ile katkısı bulunan önemli bir faaliyettir. Arıcılığın polinasyon yolu ile bitkisel üretime katkısı, arı ürünleri üretiminden elde edilen gelirin en az 20 katı kadardır.

Organik arıcılık faaliyetinin temel amacı güvenli arı ürünlerinin üretiminin sağlanmasıdır. Bu yazımız organik arıcılık yapmak isteyen kişilere yol gösterecektir.

ARICILIKTA ORGANİK ÜRETİMİN ESASLARI

Organik arıcılık; doğada bulunan bitkilerin yaprak, gövde, tomurcuk vb. kısımlarından topladığı reçinemsi maddelerle polen ve nektarın arılar tarafından toplanarak bal ve diğer arı ürünlerine dönüştürülmeleri işleminde, üretimden tüketime kadar tüm aşamalarında konvansiyonel besleme ve kimyasal ilaçlama yapmadan, doğal yapısı bozulmamış florada veya organik tarım alanlarında her aşaması kontrollü ve sertifikalı yapılan arıcılık faaliyetlerine denir. Organik tarım kanununa ( AB ) göre organik tarım metodu dışındaki tüm metotlar “konvansiyonel tarım” metodu olarak isimlendirildiğinden burada da organik yapılmayan arıcılık faaliyetleri için konvansiyonel arıcılık terimi kullanılacaktır.

Arıcılık ürünlerinin organik üretim olarak nitelendirilmesi; kovanların özelliklerine, çevre kalitesine, arıcılık ürünlerinin özenle elde edilmesine, işlenmesi ve depolanması koşullarına ve tabiiki Uluslararası bir Kontrol ve Sertifikasyon kuruluşunun denetimine bağlı olması gerekir. Organik üretim yapmak isteyen müteşebbis, aşağıdaki belgeleri tamamlayarak kontrol ve sertifikasyon kuruluşuna müracaat eder.

1. Arıcının ( ferdi veya grup olarak) adı, adresi ve kimlik bilgileri.

2. Arılığın yeri ve konumu.

3. Arazinin kullanım hakkı.

4. Arıcılık/Bal üretici belgesi.

İlgili kuruluşça yapılacak değerlendirmede uygun görülürse üretici ile aralarında yazılı sözleşme yapılır ve üreticiye bir kod numarası verilir. Bundan sonra süreç başlar ve her yıl bu sözleşme yenilenir.

Makale Yorumları

 • Neslihan karacan

  Neslihan karacan

  15.07.2017 16:36

  Sevgili arkadaşım ve mestekdaşım.Arıcılık sektörüne uzun süredir hizmet etmektesin.Makale yayımlamana Engin bilgilerini arıcılara iletmene çok sevindim.umarım hedef kitlede faydalanır.Calışmaların kolay gelsin

 • Ahmet

  Ahmet

  15.06.2020 15:07

  Başarılar. selamlar huseyin bey Ahmet Bayram 0 322 4553500 dahılı 4364 tel ararsan gorusebiliriz teşkkur edrim

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarın Diğer Makaleleri

  Yazara Ait Başka Makale Bulunamadı.
google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU