Prof. Dr. Turan  Civelek

Prof. Dr. Turan Civelek

Meslek İçi Eğitim ve Önemi

11.10.2015

Takip Edin

Veteriner Hekimlik adına, mesleki anlamda karşılaştığımız en büyük sorunlardan bir tanesi de, mezuniyet sonrası sürdürülebilir eğitimin bir başka deyişle yaşam boyu eğitim rutine oturtulamamış olması ve meslektaşlarımızın bu süreci destekleyebilecek mesleki oluşumlara uzak duruşlarıdır.

Unutulmamalıdır ki, meslek hayatı süresince eğitim programları ile güncellenmeyen bilgi bir süre sonra rutinleşecek ve zaman içerisinde kayba uğrayacaktır. Günceli sorgulanmaksızın yapılan uygulamalar ve anlık deneyimler sonucu elde edilen kısmen eksik tecrübe, süreç içerisinde hekimi bazı olgular karşısında ve özellikle de tanı ve tedavi yöntemlerini uygulamada yanılsamaya yöneltebilir.

Belirli bir konuda gördüğünün ve duyduğunun doğru olduğuna inanan insan beyni, bir süre sonra yanılsamaların da doğurduğu süreğen yanlışlar sonucu, hatayı kanıksayacak ve müdahale edilmezse doğruymuş gibi algılayacaktır. Tabi ki bu yorum her uygulama, her birey ve her konu için geçerli değildir, ancak genel bir gerçeği ifade etmektedir. Şüphesiz; güncel bilgiye ulaşımın kolay olduğu bu çağda, kişisel gelişim adına, eksik yanlarımızı gidermede internet, mesleki kitaplar ve dergilerden yararlanılabilir. Bununla birlikte kaynağa kolay erişim yüz yüze, yerinde ve görerek, problem çözmeye dayalı eğitimin etkinliğini ortadan kaldırmamaktadır.

Bu noktada, Veteriner Hekim meslektaşlarımız kendilerini sorgulamalı, mesleğin icrasında, varsa eksikliklerini giderme yönüyle gerekli tedbirleri mesleki kurum, kuruluş ve oluşumların organize edeceği eğitim programlarına katılarak almalıdır. Mesleki kurumlara düşen görev ise eğitim programlarında sürekliliği sağlamak, sürdürülebilir eğitim sürecini, mezuniyet sonrası Veteriner Hekim meslektaşlarımız için desteklemektir. Aksi takdirde bu kuruluşların var olma gerekçeleri sorgulanır hale gelecektir.

Açılacak eğitim programları zorunlu kılınan sertifikasyon kursları ile sınırlı kalmamalı, ihtiyaçlar göz önünde tutularak ve meslektaşlarımızın güncel bilgiye olan gereksinimleri sorgulanarak organize edilmelidir.

Günceli takip edenler ancak günü yakalayabilir.

Saygılarımla.

 

Doç. Dr. Turan Civelek

www.turancivelek.net

Makale Yorumları

    Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.