Doç. Dr. Mikdat Şimşek

Doç. Dr. Mikdat Şimşek

Antepfıstığı Yetiştiriciliğindeki Sorunların Çözümü

11.10.2015

Takip Edin

Kabuğu sert olan meyve türleri içinde en değerli olanların başında Antepfıstığı gelmektedir.

Antepfıstığı hakkında yazılan kaynakların bir çoğunda Devlet adamların, Cengaver askerlerin, Kralların ve İmparatorların meyvesi olarak söz edilmektedir. Çünkü, antepfıstığı besleyici özelliğinin çok yüksek olması ve çok farklı gıda sanayinde kullanılabilmesi bakımından son derece önemli bir meyve türüdür.

Dünya’da bu kadar önemli kişilerin sofrasında yer tutan antepfıstığının anavatanı Güney Doğu Anadolu Bölgesi olmasının yanı sıra, ülkemizin önemli bir kesiminde yetiştiriciliği yaygınlaşmış ve yaygınlaştırılmaya devam edilmektedir.

Ayrıca, pek çok yöremizde aşılama yoluyla antepfıstığı yaygınlaştırılmaktadır.

Örneğin, Mut yöresinin çeşitli kesimlerinde binlerce Atlantik sakızı ağacı bulunmaktadır. Son yıllarda bu yabani ağaçların büyük bir kısmı üreticiler tarafından aşılama yoluyla antepfıstığına dönüştürülmektedir. Ayrıca, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Siirt gibi yörelerde Menengiç ağaçları, Hakkari civarında Buttum ağaçları aşılanarak antepfıstığına dönüşümleri sağlanmaktadır. Böylece, hem köylüler ve yöre halkı için gelir kaynağı hem de ülke ekonomisine büyük oranda katkı sağlanmaktadır. Antepfıstığı ağacı döllenme biyolojisi bakımından Dioik bir meyve türüdür. Yani, bu türün erkek ve dişi ağaçları ayrı ayrıdır. Bu bakımdan bahçe tesisi sırasında mutlaka 1 erkek ağaca 8 dişi ağaç olacak şekilde dikim yapılmalıdır. Aksi halde, bu bahçeden ekonomik meyve alınması mümkün değildir. Ayrıca, bu meyve türü rüzgarla tozlandığı için bahçedeki dikim şekli

ona göre düzenlenmesi gerekir. Antepfıstığı yetiştiriciliği yapılacak yörenin ekolojisine (iklim ve toprak koşullarına) uygun olabilecek çeşitler ile bahçe tesis edilmelidir. Bu meyve türünü yetiştirecek çiftçilerin bilinçli olmaları veya uzman kişilerden gerekli teknik desteği almaları halinde bilinçli bir bahçe tesisi ve yetiştiricilik yapmış sayılırlar.

Bu meyve türündeki sorunların çözüüı kısaca şu şekilde özetlenebilir.

a) Yüksek verimli çeşitlerin tercih edilmesi gerekir.

b) Bir yıl meyve verip ertesi yıl meyve vermemesi veya az meyve vermesi anlamına gelen Periyodisitenin olmaması istenir.

c) Erken yaşlarda verime yatması. Yani, gençlik kısırlığı süresinin kısa olması istenir.

d) Daha fazla kazanç elde etmek için meyvelerin erken olgunlaşması gerekir.

e) Salkımlarda dolu meyve oranının yüksek olması ve boş meyve oranının düşük olması veya olmaması arzu edilir.

f) Meyvelerin iri olması arzu edilir.

g) Çıtlama oranının yüksek ve çıtlama aralığının geniş olması gerekir.

h) İç Randımanın yüksek olması istenir.

i) Çeşitli alanlarda değerlendirilebilmesi için Yeşil içlilik oranının yüksek olmasında fayda vardır.

j) Sert kabuk renginin parlak ve gösterişli olması gerekir.

k) Yağ ve protein oranının yüksek olması istenir.

l) Meyve içinin lezzetli olması gerekir.

m) Bahçe tesisinde bakım ve bitki koruma yöntemlerinin düzenli ve yeterli olacak şekilde yapılması gerekir.

Bugün yetiştiriciliği yapılan antepfıstığı çeşitlerinin tümünde bu özelliklerin tümünü bünyesinde barındıran antepfıstığı çeşitleriyle karşılaşmak oldukça zor görünüyor. Ancak, bu özelliklerden önemli bir kısmını bünyesinde

barındıran antepfıstığı çeşitleriyle yetiştiricilik yapılması halinde kazançlı bir üretim sağlanmış olur.

Makale Yorumları

  • elmar

    elmar

    12.10.2015 14:17

    Ceviz, badem, elma, zeytin ve de her hanki bir bahcede verimliligi ve kaliteyi artirmak icin iddialiyim, danismanliginizi uygulamali yaparim, simdiye kadar kimsenin uygulamadigi zirai teknikle hasadi ekstradan -50 artiririm. Hic bir zirai kimyasal ilac kullanmadan serada organik cilek, domates urete bilirim

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.