Sekerbank Ciftci
Doç. Dr. Ali Vaiz Garipoğlu

Doç. Dr. Ali Vaiz Garipoğlu

ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ STRATEJİK ÖNEME SAHİP BİR MESLEKTİR

31.10.2015

Takip Edin

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından mühendislik alanlarının en düşük başarı sırasını 240.000 olarak belirlendiğini ve Ziraat Mühendisliği'nin bu kararın dışında bırakıldığını öğrenince mesleğim ve bundan daha da önemlisi Türk milletinin geleceği adına üzüldüm. İnsanların yeterli ve dengeli beslenme gerekliliğini burada tekrarlamaya gerek yok sanırım. Tüm mühendislikler için 240.000 barajı konulurken ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ'nin devre dışı bırakılmasının mantığını anlamak gerçekten zor. Unutulmasın ki bu milletin geleceğini oluşturacak çocuklarımızın zihinsel açıdan sağlıklı ve dengeli yetişmesini sağlayacak gıdaları TARIM SEKTÖRÜ üretmekte ve ZİRAAT MÜHENDİSLERİ de bu konuda üstlerine düşen görevleri yapmaktadırlar. Unutulmamalıdır ki bir çok bitkisel ve hayvansal üründe üretim düzeyleri 50-60 sene öncesine göre kayda değer ölçüde artış göstermiştir. O yıllarda 15-20 milyon olan nüfusu besleyen tarım sektörü günümüzde yaklaşık 80 milyon insanı besleyebiliyorsa ortada önemli bir başarının olduğundan söz edilebilir. Bu konuyla ilgili bazı veriler Tablo 1'de özetlenmiştir.Bu başarının mimarlarının başında Ziraat Mühendisleri'nin geldiğini belirtmeye gerek yok sanırım.

Bu gerçekler bize tarımsal eğitimin ve bu anlamda Ziraat Mühendisleri'nin yetiştiği Ziraat Fakülteleri'nin ne denli önem arz ettiğini ortaya tarımsal öğretimin ne denli önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Ziraat Fakülteleri'nin bu önemli görevi yerine getirirken hangi tür zorluklarla ve yetersizliklerle karşılaştığı ayrı bir yazı konusudur. Ancak, tüm bu zorluklara rağmen fakültelerimizdeki öğretim üyeleri ellerinden gelen çabayı göstermektedirler. Ama takdir edilmelidir ki bir öğretim elemanı olarak sizin başarınızın ölçütü fakülteye gelen öğrencinin kalitesiyle sınırlıdır. En usta terzi bile kalitesiz kumaştan arzulanan nitelikte elbise çıkaramaz. O nedenle Ziraat Fakülte'lerine gelen öğrencilerin belli bir kalitenin gerekmektedir. İşte bu nedenle Ziraat Mühendisliği'nin diğer mühendisliklerden ayrı tutulması yanlış olup alınan bu kararın acilen gözden geçirilmesi gerekir..

Tablo 1. Bazı hayvansal ürünlerin üretim miktarlarının yıllara göre değişimi*

 

KIRMIZI

ET (ton)

SÜT (ton)

BAL (ton)

Yapağı

Tavuk eti

 

ton

2001

435 778

 

9 495 550

 

60 190

 

40 909

 

614 745

 

2014

1 008 272

 

18 630 859

 

103 525

 

58 403

 

1 894 669

 

ARTIŞ ORANI

2,31

1,96

1,71

1,42

3,08

*TÜİK, 2015.

 

Makale Yorumları

 • Hüseyin Gür

  Hüseyin Gür

  04.11.2015 22:54

  Sayın hocam siz 240.000 barajından bahsediyorsunuz daha vahim olan bu yıl ziraat fak zootekni bölümüne sınavsız geçiş hakkı tanındığını, Diyarbakır ve Ispartada uzaktan öğretimle ziraat mühendis olunduğunu duymadınız.Yani açıköğreti için bile YGS ye girerken Ziraat müh olmak için ona bile gerek yok

 • ali garipoğlu

  ali garipoğlu

  13.11.2015 23:13

  Sayın Hüseyin GÜR haklısınız. Bu konudan haberdarım. Fakültemizde bu öğrencilerin intibak işlemlerini ben yaptım. Ancak biz fakültemizde bu öğrencilere normal DGS kurallarını uyguladık. Yani 2. sınıftan intibak yaptırıdk. Sadece daha önceki okullarında aldıkları derslerden muaf saydık. Ne yazık ki diğer bazı fakültelerde 3. sınıfa intibak ettirildiler. Bence bu yanlış ve haksız bir uygulamaydı. Bildiğim kadarı ile bu fakültelerde bu öğrenciler FKB derslerini almadan mezun olacaklar. O nedenle bizim fakülteye gelenler bana sitem ediyorlar çok katı davrandığım için. Ama bence doğrusu bizim yaptığımızdı. Mühendislik formasyonu alacak kişinin FKB derslerini ve matematiği alması gerekiyor.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU