Sekerbank Ciftci
Doç. Dr. Ali Vaiz Garipoğlu

Doç. Dr. Ali Vaiz Garipoğlu

KABA YEM BORSALARI

08.12.2015

Takip Edin

Türkiye'de büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde önde gelen sorunlardan birisinin kaliteli kaba yem yetersizliği olduğu hemen her toplantı ve kongrede dile getirilmektedir. Bu toplantılara iştirak eden bakanlık yetkilileri de bu görüşü paylaşmakta ve sorunun çözümü noktasında gayret gösterildiğini söylemektedirler. Gerçekten de yapılan bazı doğru uygulamalarla (yem bitkisi üretimini artırmaya yönelik destekler) bu konuda bir dereceye kadar başarı sağlanmış olsa da gelinen seviyenin yeterli olduğu söylenememektedir. Ne yazık ki hala ülkemizde önemli sayılabilecek düzeyde kaba yem açığı mevcuttur.

Hayvancılığa hak ettiği değerin verildiği ülkelerde yetiştiricilerin kaba yem ihtiyacının gerektiği zaman ve şekilde karşılanabilmesi için gerekli tedbirler alınmaktadır. Bu konuda en önemlisi sorunlardan birisi de kaba yemlerin fiyatlandırılması olayıdır. İşte bu konuda kaba yem borsaları devreye girmektedir. Bu borsalarda aynen diğer ürün borsalarında olduğu gibi her türlü kaba yem borsa bünyesinde bulunan laboratuarda yapılan yem analiz sonuçlarına göre fiyatlandırılmaktadır. Bu fiyatlandırmada laboratuar analizlerinden yararlanılarak hesaplanan Nispi Yem Değeri indeksi kullanılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde uzun yıllardır uygulamada olan kaba yem borsasının bir internet sitesi bulunmaktadır (http://www.hayexchange.com). Hayvan yetiştiricileri ve kaba yem üreticilerinin buluştuğu bu sitede kaba yemlerin fiyat, temin şartları ve ambalaj durumları gibi konularda bilgiler yer almakta ve site sürekli olarak güncellenmektedir. Bu konuda ülkemizde de ilk kez Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sivas Tarım İl Müdürlüğü bünyesinde bir uygulama başlatılmış ancak projeyi başlatan yetkililerin tüm iyi niyetli çabalarına karşın gerekli alt yapı desteğinin (laboratuar ve sekreterlik hizmetleri gb.) sağlanmaması nedeniyle istenilen başarı düzeyine ulaşılamamıştır.

Kaba yem açığının giderilmesinde büyük öneme sahip olduğu konusunda şüphe bulunmayan kaba yem borsalarının hayata geçirilmesi konusunda azami çabanın gösterilmesi ve bu borsaların ihtiyacı olan alt yapı hizmetlerinin eksiksiz karşılanması aciliyet arzetmektedir. Bu sayede kaba yem üreticileri ve hayvan yetiştiricileri için ekonomik açıdan, toplumun geneli için ise değerli bir gıda kaynağı olan hayvansal ürünlerin makul fiyatlarla karşılanması açısından faydalı sonuçlar ortaya konulacaktır.

Makale Yorumları

    Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU