Şekerbank

YERLİ PATATES TOHUMU İHALEYE ÇIKIYOR

YERLİ PATATES TOHUMU İHALEYE ÇIKIYOR

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından üretilen tescilli 8 yerli patates çeşidinden 4'ü, Türkiye'de bir ilk olarak 'Tohumluk Üretim ve Pazarlama Hakkı' ihale yoluyla satışa çıkartılıyor.

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü’nde basın toplantısı düzenleyerek, ihale yoluyla satışa çıkarılan patates tohumlarını tanıttı. Vali Şimşek, yerli çeşit tohumlardan Nahita, Onaran-2015, Nam ve Ünlenen’in ihale yoluyla satışa çıkarılacağını belirterek, önümüzdeki dönemde ithal tohumluk yerine, kendi yerli ve milli çeşitlerin kullanarak üretim yapılması, tarımsal anlamda milli bir duruş gösterilmesini sağlayacağını söyledi. Niğde’nin patates üretiminde Türkiye’de birinci sırada olduğunu hatırlatan Vali Şimşek, şöyle konuştu:

“Tarım kenti olan ilimiz Niğde’nin ekonomisine büyük bir katkısı olan ve çiftçilerimizin büyük çoğunluğunun yine geçim kaynağını oluşturan patates üretiminde, en önemli girdi tohumluktur. Ancak patates tohumluğunda büyük oranda dışa bağımlı olmamız, üretimde yerli çeşitlerimizin olmaması problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunun çözümü için Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğümüzce 2005 yılından bu yana yürütülen ıslah çalışmaları neticesinde 8 adet yerli patates çeşidi tescil ettirilmiştir.

Tescil edilen 8 adet yerli patates çeşidinden ilk etapta 4 tanesinin Türkiye’de bir ilk olarak Tohumluk Üretim ve Pazarlama Hakkı ihale yoluyla satışa çıkartılmıştır. Yapılacak olan bu satışın; yerli patates tohumluklarının kıymetli üreticilerimize en kısa sürede ulaşacağına ve dışa bağımlılıktan kurtulmada atılan en önemli adımlardan biri olacağına inanıyorum. Önümüzdeki dönemde ithal tohumluk yerine, kendi yerli ve milli çeşitlerimizi kullanarak üretim yapılması, tarımsal anlamda milli bir duruş göstermemizi sağlayacaktır.” Açıklamanın ardından Vali Şimşek, Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pirlak’tan bilgi aldı.

Kaynak: Sözcü


Tohumluk Patates Yılmaz Şimşek

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?