Şekerbank Çiftçi Kampanyası

Verimlilik Ve Teknoloji Fuarı’nda Tarnet Tarım Panelleri Yoğun İlgi Gördü

Verimlilik Ve Teknoloji Fuarı’nda Tarnet Tarım Panelleri Yoğun İlgi Gördü

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki Tarnet tarafından 2. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı kapsamında düzenlenen "Geleceğin Tarımı ve Tarımda Verimlilik" paneli, Eski TBMM Başkanı ve İzmir Milletvekili Binalı Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleşti.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki Tarnet tarafından 2. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı kapsamında düzenlenen "Geleceğin Tarımı ve Tarımda Verimlilik" paneli, Eski TBMM Başkanı ve İzmir Milletvekili Binalı Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleşti.

Binali Yıldırım, tarım ve hayvancılıkta esasın ölçek ekonomisine uygun üretim yapmak, geleneksel tarımdan, elektronik ve dijital tarıma geçmek olduğunu belirtti.

Tarım Kooperatifçiliğinin dijitalleşmesinin gelecekteki önemini Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, milli tarım teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik girişimcilik çalışmalarını İTÜ Arı Teknokent Genel Müdürü Deniz Tunçalp, köylerin akıllı tarımla buluşmasının gelecekteki önemini Tabit Kurucu Ortağı Tülin Akın, tarım makinelerinin gelecekte ulaşacağı noktayı TARMAKBİR Genel Sekreteri Selami İleri anlattı. Panelin moderatörlüğünü ise Melek Yatırımcı Ali Rıza Babaoğlan üstlendi.

“82 milyon insanımız ürünlere daha makul fiyatlarla ulaşacak”

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz konuşmasında, üreticilerin ürünlerini değerinde alıp uygun fiyatlarda tüketiciye ulaştırmak adına yakın zamanda sorumluluklarını artırdıklarını belirtti. Poyraz, "Bu faaliyetleri yaparken en önemli husus verimlilik. Verimli çalışma ortamı hem üretici hem de tüketici tarafında yapıldığı zaman üretici ürünün karşılığını alacak, 82 milyon insanımız da daha makul fiyatlarla bu ürünlere ulaşma imkânına sahip olacak" dedi. 

 “Kadın çiftçiler verimliliğe daha fazla dikkat ediyor”

Tabit CEO’su Tülin Akın, tarımdaki riskin yüksek olduğunu, bu yüzden verimliliğin bu sektörde daha önem kazandığına dikkat çekerek bunun farkında olanların ise kadın çiftçiler olduğunu vurguladı. Tarımdaki çeşitliliğimize derinlik katarak akıllı tarım uygulamalarıyla katma değer üretmenin, ülke kalkınmasının lokomotifi olacağını ifade etti.

“Tarım Teknolojileri yatırımcılar için büyük fırsat”

İTÜ Arı Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Deniz TUNÇALP, tarımda güç birliği ve risk paylaşımıyla teknolojik yenilikleri değerlendirmenin daha da kolaylaşabileceğinin altını çizerek, yeni girişimlerin ve yatırımcıların tarıma yönelmesinin sevindirici olduğunu söyledi.

“Geleceğin Mesleği: Tarım”

Moderatörlüğünü Tarnet Genel Müdür Yardımcısı Erkan DİLAVAEROĞLU’nun yaptığı “Geleceğin Mesleği Tarım” panelinde Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Behiç Tekin, kentleşmeden kaynaklanan kayıpların verimlilik ve teknoloji ile karşılanabileceğine vurgu yaparken, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr Ufuk Türker ise; tarımdaki değişkenliklerin bilgi teknolojilerinin gelişmesiyle takip edildiğinde, üretimi kolaylaştıran, maliyeti düşüren ve yeni pazarlarla buluşan bir ekosistemi besleyeceğine dikkat çekti.

“Genç Çiftçilerimiz Nobel’e Aday”

Panelist, Tarım Danışmanı Tanfer Dinler, genç çiftçilerimizin küçük bir destekle nobele aday işler çıkarabileceğini, gençlerin teknolojiye yatkınlıklarının tarımdaki başarılarının temelini oluşturacağını belirtirken, tarla.io CEO’su Kerem Erikçi ise tarım ekosisteminde bilgi üreten kurumlar artıkça daha sağlıklı optimizasyonlar yapılacağını ve gelecekte gençler için tarım sektörünün daha değerli bir noktaya ulaşacağını ifade etti.

“Tarım Teknolojileri Yoğun İlgi Gördü”

Tarnet’in Tarım Teknolojilerinde başlattığı yeni ARGE projeleri fuar boyunca yoğun ilgi gördü. Tarım teknolojilerindeki yeni gelişmelerin takipçisi olan Tarnet, tarımda katma değer üretme hedefindeki tüm kişi ve kurumları fuardaki standında ağırladı.

Tarnet standını, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Tarım ve Orman bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum gezdi ve Genel Müdür Huzeyfe Yılmaz’dan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Dr. Fahrettin Poyraz Tarnet Verimlilik ve Teknoloji Fuarı Binalı Yıldırım

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
İyi Duyun Artık Bu Sessiz Çığlığı
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU