Şekerbank

Üreticiler İçin En İyi Buğday ve Arpa Çeşitleri Belirlenecek

Üreticiler İçin En İyi Buğday ve Arpa Çeşitleri Belirlenecek

Elazığ'a uygun sertifikalı, Kışlık Ekmeklik Buğday ve Arpa çeşitlerin belirlenmesi için, GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden temin edilen tohumlar ile Akçakiraz Beldesi Altınçevre Köyünde Vasfi BERBER adlı çiftçinin arazisinde deneme ekimi yapıldı.

Yapılan demonstrasyon çalışmaların Elazığ tarımı için oldukça önemli olduğunu söyleyen İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan KARAHAN; "İlimizde yılda 900 bin da alanda buğday-arpa ekimi yapılıyor. Üreticilerimizin doğru çeşitler seçerek, emeklerinin karşılığını almaları adına bu çalışmaları yapıyoruz. Bu yıl ikincisi yapılan demonstrasyon çalışmasını, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden 6 çeşit ekmeklik buğday, GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğünden de 6 çeşit ekmeklik buğday, 5 çeşit makarnalık buğday ve 8 çeşit arpa olmak üzere toplam 25 çeşit sertifikalı buğday ve arpa tohumu temin ederek 5 da alanda ekimi gerçekleştirdik. Ayrıca GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından, kuru şartlarda, Buğday bölge verim ve verim aşamasına getirilmiş mevcut  2 denemenin tekrarı da devam ediyor . Hasat sonrası standart çeşitlerle gerek verim gerekse kalite parametreleri bakımından kıyaslanan genotiplerden seçilen tohumlar önümüzdeki yıllarda çiftçilerin hizmetine sunulmak üzere GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından tescile teklif edilecektir" dedi. Turan KARAHAN,  çalışmalarından dolayı GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü çalışanlarına, projeyi yürüten KTV Şube Müdürlüğü çalışanlarına ve arazi sahibi Vasfi BERBERE teşekkür ederek, elde edilecek sonuçların Elazığ tarımına hayırlı olmasını diledi.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Elazığ Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Turan KARAHAN Buğday Arpa Demonstrasyon sertifikalı Kışlık Ekmeklik Buğday GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?