Şekerbank

Trabzon’da Çiftçilere Yönelik İlk Kez Meyve Ağaçlarını Budama Ve Aşılama Kursu Düzenleniyor

Trabzon’da Çiftçilere Yönelik İlk Kez Meyve Ağaçlarını Budama Ve Aşılama Kursu Düzenleniyor

Trabzon'da ilk kez Ortahisar Halk Eğitim Merkezi öncülüğünde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün destekleriyle "Meyve ağaçlarını budama ve aşılama kursu" düzenleniyor.

Özellikle yok olmaya yüz tutmuş yerel meyvelerin yetiştirilmesine yönelik olarak düzenlenen meyve ağaçlarını budama ve aşılama kursuna 16 kişi katılırken, kursiyerler yaklaşık 60 saatlik bir eğitimden geçiyor.

Meyvelikte verim kaliteyi artırmak için bakım işlerinin usulüne uygun bir şekilde yapılması gerektiği belirtilirken,kursiyerler hem teorik hem de uygulamalı olarak eğitim görüyor.

Bölgede öne çıkan ürünlerden olan ve ekonomik olarak önemli gelir kaynağı fındığın budaması nasıl yapılacağı konusu Ortahisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden Ziraat Mühendisi Ercan Çolak tarafından anlatıldı. Çolak, fındıkta verim kaliteyi artırmak için bakım işlerinin titizlikle yapılması gerektiğini kaydederek "Fındıkta verim ve kaliteyi artırmak için bakım işlerinin titizlikle yapılması gerekmektedir. Bu bakım işleri sırasıyla budama, gübreleme, toprak işleme, zirai mücadele, sulama gibi işlerdir. Halk Eğitim bünyesinde yaptığımız fındık budama kursu ile kursiyerlerimize usulüne uygun budama becerisini kazandırmayı amaçladık ve büyük bir oranda amacımıza ulaştık. Kursiyerlerimiz hem teorik hem de bahçede uygulamalı olarak fındığın usulüne uygun budamayı öğrendiler. Kursiyerlerimiz yaşadıkları bölgelerde aldıkları bilgileri paylaşarak fındıkta verim ve kalitenin artmasına katkı yapacaklardır. Bu kursların ileriki yıllarda tekrarlanarak çiftçimiz bilgilendirilecek ve böylece Türk tarımına katkı sağlayacaklardır" dedi.

Ziraat Mühendislerinden Zekai Aydın da meyveciliğin bilimsel yöntemlerle yapılması gerektiğine dikkat çekerek "Meyvelikte verim kaliteyi artırmak için bakım işlerinin usulüne uygun bir şekilde yapılması gerekmektedir. Verim kaliteyi yükseltmek ancak meyveciliği bilimsel yöntemlerle yapmak mümkündür. Eğer bahçe seçimini uygun yapmazsak, bahçeye uygun çeşidi seçmezsek, bahçeyi usulüne göre tesis etmezsek, budama, gübreleme, sulama, zirai mücadele gibi bakım işlerini usulüne uygun yapmazsak verim ve kaliteyi artırmakta hayal olur. Verim ve kaliteyi artırmak için bakım işlerinden biri de budamadır. Halk Eğitim bünyesinde açtığımız kursla, kursiyerlerimize meyvecilikte budama ve aşılama eğitimi verdik. Eğitimimiz hem teorik hem de uygulamalı yapıldı. Kursiyerlerimiz aldığı bu eğitimle verim ve kalitenin artmasına katkıda bulunacaklar ve bulundukları bölgede yerel çeşitleri aşılayarak yerel çeşitlerin korunmasına katkı sağlayacaklar" diye konuştu.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: İHA


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?