Şekerbank

Tarımsal Destekleme Ödemelerine % 30 İlave Destek

Tarımsal Destekleme Ödemelerine % 30 İlave Destek

Kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, bitkisel ve hayvansal üretimin sürdürülebilirlik prensiplerine uygun olarak köy bazında geliştirilmesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve çiftçilerin üretimin her aşamasında birlikte hareket etmesinin sağlanması amacıyla 2018 yılı için 81 ilin 250 köyünde "Talebe Göre Birlikte Üretim Modeli" uygulamasına başlanıldı.

Söz konusu model ile çiftçilerin tarımsal üretimde kullanacakları girdiler ile makine ve ekipmanların toplu olarak daha uygun fiyatlara temin etmesi ve yapılacak ürün alım garantisi sözleşmeleriyle de ürünlerinin pazarlama problemlerini çözüme kavuşturmaları sağlanacak.

Model kapsamındaki çiftçilere Bakanlık tarımsal destekleme ödemelerine % 30 ilave destek ödenmesine ilişkin Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu Kararı alınmış olup, Bakanlar Kurulu Kararı'nda değişiklik çalışması devam etmektedir.

"Talebe Göre Birlikte Üretim Modeli" çalışmaları kapsamında, Iğdır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan YOLCU'nun direktifleri doğrultusunda Iğdır'da belirlenen 3 Köyde (Karakoyunlu Merkez ve Koçkıran Köyleri İle Merkez Akyumak Köyü) dönem dönem toplantılar yapılarak proje hakkında üreticiler bilgilendirildi. Arazi Toplulaştırma ve Tarımsal Altyapı Şube Müdürü Lilifer TURAN'ın  ve Karakoyunlu İlçe Müdürü Cemil ARAT'ın Proje Yürütücüsü olarak görev yaptığı bu önemli projede her köy için  1 Ziraat Mühendisi Teknik Koordinatör olarak görevlendirildi.

Tohum, gübre ve ilaç desteğinin yanı sıra adı geçen 3 köyde de proje ortaklarının ortak kullanımına verilecek ''Çok Amaçlı Silaj Paketleme Makinası'',''Sıra Bağımsız Silaj Makinası'', ''Gübre Düzenekli Pnömatik Mibzer'' ve ''Ot Silaj Makinası'' gibi tamamı hibe yoluyla alınacak makinalar bulunmaktadır. İl müdürlüğü ile koordinasyonu sağlayacak, projenin uygulanmasında destek olacak şekilde her köy için Muhtar ve 2 üyeden oluşan Proje Yönetim Komisyonu oluşturulmuş ve Bakanlığa bildirildi.

Ayrıca Proje yürütücüleri, Iğdır Tarım Kredi Kooperatifi yetkilileri ile bir araya gelerek Projenin ayrıntılarını konuştukları bir işbirliği toplantısı da gerçekleştirildi.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Iğdır Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Talebe Göre Birlikte Üretim Modeli Tarımsal Desteklemeler Özkan YOLCU

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)